• بمناسبت ولادت حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام و روز جانباز، دیدارامام جمعه گتاب با هیئت همراه از جانباز حاج خسرو حق شناس، شهر گتاب

  • دیدار مدیر حوزه های علمیه شهرستان بابل و هیئت همراه با امام جمعه وتولیت حوزه علمیه امام حسین علیه السلام گتاب

  • خدمت همه جانبه به این آستانه شریفه از بهترین امور باقیات الصالحات معنوی محسوب می گرد

  • اولین جلسه ستاد اجرای نمازجمعه بخش گتاب، سال 1398

  • عیادت امام جمعه گتاب ازبیماران در بیمارستان آیت الله روحانی شهرستان بابل

  • جوان دهه پنجم باید در مرحله سوم انقلاب؛ با نگاه به آیه 268 بقره حرکت کند

  • آمریکایی که ۲۴۰ سال قدمت دارد ۲۲۲ سال خیانت دارد؟/ آمریکا چه چیزهایی را نمی گوید؟/ همه ما به این امامزاده‌ها (امامزاده محمد ره) بدهکاریم این امامزاده‌ها حق بزرگی بر گردن ما دارند

  • نشریه جمعه های انتظار ستاد نماز جمعه بخش گتاب ویژه نیمه شعبان،فروردین 98 منتشر شد

  • بمناسبت نیمه شعبان برگزاری ایستگاه صلواتی در امام زاده محمد ره مشهدسرا

  • پاسخ گویی به سوالات شرعی ستاد نماز جمعه بخش گتاب

پربازدیدترین مطالب

محبت و عنایت ائمه علیهم السلام نسبت به مردم ایران چگونه بود؟ مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
شنبه, 24 فروردین 1398 ساعت 07:59

امام جمعه موقت گتاب در خطبه اول: محبت و عنایت ائمه علیهم السلام نسبت به مردم ایران چگونه بود؟


 

به گزارش روابط عمومی ستاد نماز جمعه بخش گتاب، نماز عبادی سیاسی جمعه بخش گتاب از استان مازندران به امامت حجت الاسلام و المسلمین شکریان امام جمعه موقت بخش گتاب و مدیر کل محترم سازمان تبلیغات اسلامی استان مازندران، مورخ 23 فروردین 1398 با حضور مردم مومن و انقلابی بخش گتاب برگزار شد.

 

خطبه اول

امام جمعه موقت بخش گتاب حجت الاسلام والمسلمین شکریان درخطبه اول نمازجمعه فرمودند: اعیاد شعبانیه را خدمت شما همه نمازگزاران تبریک و تهنیت عرض می کنم . انشاالله تعالی خداوند متعال عیدی ما را ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف قرار بدهد و همه دشمنان اسلام و اهل بیت را نابود و ذلیل بگردان .

مدیرکل سازمان تبلیغات استان مازندران با بیان اینکه امام زین العابدین سید الساجدین مادرشان بی بی شهربانو ایرانی بوده است و امام حسین علیه السلام داماد ما ایرانیان است فرمودند: این افتخار بزرگی برای ماست ، با توجه به اینکه ائمه از نسل امام حسین علیه السلام هستند لذا همه ائمه علیهم السلام بعد امام حسین علیه السلام مادرشان ایرانی بوده است ائمه علیهم السلام به ایرانیان یک عنایت خاصی داشته اند همان طوری که ما مردم ایران ارادت خاصی به ائمه علیهم السلام داریم .

حجت الاسلام والمسلمین شکریان به چند نمونه اشاره کردند که ائمه علیهم السلام چگونه به مردم ایران عنایت و محبت داشتند ودر چند بند اشاره کردند و گفتند:

1-  وقتی این آیه نازل شد "یا ایها الذین آمنوا من یرتد منکم عن دینه فسوف یاتی الله بقوم یحبهم ویحبونه " که خطاب به اصحاب پیغمبر است . خداوند فرمود: ای اصحاب پیغمبر اگر مرتد شوید. یعنی بعد از ارتحال پیغمبر یک نوع ارتداد ی رخ داده است که به آن ارتداد، ارتداد اول می‌گویند. آنهایی که توصیه پیغمبر را عمل نکردند و زندگی بدون اهل بیت را مطرح کردند و این طور تشخیص داده اند این آیه پیش‌بینی می‌کند که اصحاب پیامبر اگر روزی بیاید به شما مرتد شوید خداوند قومی را در آینده می آورد که هم خدا این قوم را دوست دارد و همین این قوم خدا را دوست دارد اصحاب  پرسیدند: یا رسول الله این قوم کیانند؟ پیغمبر دست بر شانه سلمان گذاشت و فرمود : آنها از قوم و مردم سرزمین سلمان هستند. سلمان ایرانی بود و قوم او ایرانی است  پیغمبر در آن زمان فرمود: قومی می‌آید و پرچم اسلام را به دست می گیرد و آنجا مرکز جهان تشیع می شود .

2-  زمانی که سوره جمعه نازل شد به آنجا می رسد که خداوند پیغمبری فرستاد از جنس شما . برای چه کسانی ؟برای چه قومی. کدام قوم ؟ قومی که بعدا ملحق می شوند " و آخرین من هم لمایلحقوا بهم ". سوره جمعه نازل شد پیغمبر سوره را برای مردم خواند مردم پرسیدن یا رسول الله این قوم چه کسانی هستند؟ پیغمبر اشاره به سلمان کردند و فرمودند: این قوم قوم سلمان است یعنی به ایرانیان اشاره کرد.

3- روایت بعدی از زبان مبارک پیغمبر است که از ایرانیان تعریف کردند و فرمودند اگر ایمان در ثریا که ثریا یکی از ستارگان دور دست است که به عنوان مثال و ضرب المثل برای چیزهایی که دور است استفاده می شود و پیغمبر از آن استفاده کرد و فرمود: اگر ایمان در ثریا باشد این مردمان که عجم هستند به آن دست می یابند.

4- روایتی دیگر از رسول خدا که فرمودند : "اعظم الناس نصیبا فی الاسلام اهل الفارس" کسانی از مردم در اسلام که از همه برترند و جایگاه ویژه‌ای دارند اهل فارس هستند.

5- روایتی دیگر از امیرالمومنین علی علیه السلام که زمانی که اشعث خیانتکار برخاست  و شروع کرد برضد ایرانیان حرف زدند که امیرالمومنین به دفاع از ایرانیان روایتی فرمودند: که گویا صدای اسبان و صدای لشکریان امام و آخرالزمان را که با زبان فارسی حرف می زنند به گوشم می رسد و حضرت علی علیه السلام فرمودند : گویا عجم‌ها را می‌بینم که در مسجد کوفه چادرهایی زده اند و قرآن را همانگونه که نازل شده به مردم می آموزند .

6- مورد دیگر در جریان قیام مختار بیشتر لشگریان مختار ایرانی بودند که به مختار می‌گفتند: شما به ایرانیان  بیشتر اهمیت می دهید . وقتی مصعب بن زبیر آمد مختار را شهید کرد و اعلام کرد هر کس پر چم سفید بگیرد در امان است که درتاریخ آمده است هشت هزار نفر پرچم سفید گرفته‌اند آوردند نزد مصعب بن زبیر، اوگفت ایرانیان جدا بشوند که ۷ هزار و ۳۰۰ نفر جدا شدند و دستور داد همه آنها را بکشند. به او گفتند: ای امیر خودت گفتی پرچم سفید بگیرند در امانند. او گفت ایرانی‌ها را نمی‌شود از علی و آل علی جدا کرد مگر با مرگ. و معروف است که زنان مازندران و خراسان در زمان جنگ مختار طلاهایشان را می دادند برای کمک به جنگ مختار و می‌گفتند: اگر خودمان نیستیم می خواهیم شریک باشیم .

7- در مورد امام باقر علیه السلام دارد که وقتی فرزندانشان می خواستند به سمت ایرانیان بیایند. فرمود: ایران و ایرانیان پناهگاه ما هستند سلام مرا به آنها برسانید.  این همه امامزاده در ایران به این خاطر بود که حکومت در دست دشمنان بود و چون نا امن بود امامزاده‌ها به ایران می‌آمدند چون امنیت در ایران بود و پناهگاه شان بود.

8-  همچنین امام صادق و امام رضا عنایتی ویژه‌ای به ایرانیان داشتند که امام رضا علیه السلام خودشان به ایران آمدند.

خدا وند علامه حسن زاده آملی را حفظ کند که می فرمود: هر وقت مشهد می‌روید یک سلام به نیابت از سلمان فارسی بدهید عرض کردیم چرا ؟ فرمود: اگر امام رضا هم به ایران آمده به خاطر سلمان است چون سلمان به پیغمبر خیلی خدمت کرد که امام رضا را برای ما ایرانیان فرستادند و امام رضا که آمدند به ایران، ایران  مرکز تشیع جهان شد.

9- از امام موسی بن جعفر حضرت کاظم علیه السلام هم روایت معروفی است که فرمود:" رجل اهل قم ..."مردی از اهل قم قیام می‌کند و مردم را به حق دعوت می‌کند و یک عده از مردم دور او جمع می شوند واین  مردم مثل آهن محکم اند و  هر گونه حادثه و تندبادهای سنگین اگر بیاید آن ها مقاوم ایستاده‌اند و آن قیام امام خمینی رحمة الله بود.

10-  اشاره کنیم به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف وقتی که مرحوم آیت الله نائینی رضوان الله تعالی علیه در جنگ جهانی خیلی ناراحت بود که دین چه می‌شود که اینجا به امام زمان متوسل شد در عالم مکاشفه  دید نقشه ایران روی دیواری است و دیوار کج شده ودر حال خراب شدن است. مرحوم نایینی گفت: یا ابا صالح المهدی ادرکنی و ایشان می گوید دیدم آقا تشریف آوردند و با انگشت مبارکشان این دیوارخم شده را سر جای خودش برگرداندند و امام زمان عجل الله فرمود :ما نمی‌گذاریم ایران از بین برود . سختی می بیند ولی از بین نمی‌رود ، چون ایران محل شیعیان ماست .

این همه شهید ازارادتمندان به اهل بیت و مدافعان حرم که رفتند به خاطر عشق به اهل بیت ،حرم ائمه را حفظ کردند و اگر ایرانیان نبودند کربلا و نجف و سوریه باقی نمی ماند و پیغمبروائمه ع ما پیش‌بینی کرده بودند که شیعیان واقعی درایران حضور دارند .

11- مرحوم آیت الله میرزا مهدی آشتیانی در کتاب کرامات امام رضا علیه السلام آوردند که ایشان می گفتند از یک طرف بدهی از طرفی مریضی و مشکلات فراوان داشتم و ازوضعیت ایران می ترسیدم که دین اسلام از بین مردم برود او می‌گفت قرآن را برداشتم و چند صلوات دادم وقرآن را باز کردم دیدم سوره محمد آمد، رفتم در حیاط  ودو رکعت نماز خواندم و دیدم سوره محمد صلی الله علیه و آله  آمد ، م توسل به پیغمبرشدم  یک لحظه احساس کردم درحیاط خانه کسی وارد شده برخاستم و سلام وعرض ادب کردم و ناخواسته با پیغمبر هم‌صحبت شدم  ،پیغمبر به من خطاب کرد میرزا مهدی ما امورایران را به فرزندمان علی بن موسی الرضا سپرده ایم. او می‌گفت: رفتم مشهد خدمت امام رضا و در حرم امام رضا مقابل ضریح حضرت عرض کردم "اشهد انک تشهد مقامی و تسمع کلامی و تردسلامی...."  یک وقت دیدم امام رضا در ضریح نشسته و فرمود: فلانی چه می‌خواهی؟  گفتم: من قرض دارم، بیمارم و برای مشکلات ایران نگرانم.                                     امام رضا علیه السلام فرمود: قرض شما را ما ادا می کنیم ومریضی مصلحت شماست اما عمرطولانی دارید ولی نگران امور ایران نباش من امام رضا ضامن ایران هستم.

امام جمعه موقت بخش گتاب در پایان خطبه افزودند: چهل سال است که دشمن در مقابل ایران ایستاده و نتوانست کاری بکند. برخی مدیران کشوراصلا مدیر نیستند و به درد جامعه نمی‌خورند. ما در مقابل دنیا هستیم همه دنیا بر ضد ما آمدند اما روزبه روز ایران پر قدرت تر و پیشرفته تر می شود این عنایت امام زمان عجل الله تعالی فرجه است واین افتخار و سرافرازی ضمانت امام رضا علیه السلام است.


- - -
 

لینک های مفید

تلگرام ستاد نماز جمعه گتاب

اوقات شرعیآمار بازدید

360امروزmod_vvisit_counter
3635دیروزmod_vvisit_counter
5758این هفتهmod_vvisit_counter
13829هفته گذشتهmod_vvisit_counter
48504این ماهmod_vvisit_counter
76713ماه گذشتهmod_vvisit_counter
8889059کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 66 مهمان حاضر
IP شما: 54.226.73.255
 , 
امروز: 03 اردیبهشت 1398