پربازدیدترین مطالب

دولت اجرای طرح‌ها را با نصف قیمت به سپاه می‌دهد مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
پنجشنبه, 08 تیر 1396 ساعت 14:32

گفت‌وگوی مشروح فارس با حسن‌بیگی

خبرگزاری فارس: دولت اجرای طرح‌ها را با نصف قیمت به سپاه می‌دهد/ برخی دولتمردان ناجوانمردانه و بی‌رحمانه درباره اقدامات سازندگی سپاه صحبت می‌کنند

خبرگزاری فارس:

دولت اجرای طرح‌ها را با نصف قیمت به سپاه می‌دهد/ برخی دولتمردان ناجوانمردانه و بی‌رحمانه درباره اقدامات سازندگی سپاه صحبت می‌کنند

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت، دولت با وجود اینکه اجرای طرح‌ها را به نصف قیمت به سپاه می‌دهد و میلیاردها تومان به قرارگاه خاتم‌الانبیا بدهکار است اما برخی دولتمردان ناجوانمردانه و بی‌رحمانه درباره اقدامات سازندگی سپاه صحبت می‌کنند.

ابوالفضل حسن بیگی نماینده مردم دامغان و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس با اشاره به اظهارات برخی دولتمردان علیه فعالیت‌های سازدگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اظهار داشت: در همه جای دنیا زمانی صلح برقرار است، ارتش‌ها و نیروهای مسلح برای سازندگی به دولت‌ها کمک می‌کنند.

وی افزود: شاهدیم بزرگترین پروژه‌ها در سطح ایالات متحده آمریکا توسط ارتش و بنیه دفاعی آن کشور انجام می‌شود، بزرگترین و عظیم‌ترین پروژه‌ها در چین به عنوان قدرت دوم اقتصادی دنیا توسط نیروهای مسلح آن کشور انجام می‌شود؛ طبیعتاً هر نیروی مسلحی که برای آمادگی در دفاع از کشور و سرزمینش یک سلسله امکانات، ابزا، تجهیزات و سرمایه اجرایی در اختیار دارد، در زمان صلح در اختیار سازندگی آن کشور قرار می‌دهد، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هم به این نکته و این اصل مبنی بر حضور نیروهای مسلح در زمان صلح برای سازندگی کشور تأکید دارد، لذا طبیعتاً ارتش، سپاه پاسداران و نیروی انتظامی بخشی از امکانات مهندسی، رزمی و کارخانجات عظیم‌شان را برای کمک به دولت و به درخواست خود دولت در اختیار سازندگی کشور قرار می‌دهند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه با بیان اینکه سپاه پاسداران در قانون اساسی به عنوان یک نیرویی که هم در دفاع از سرزمین‌ها و حفظ تمامیت ارضی کشور مسئولیت و مأموریت دارد و هم، در دفاع از انقلاب و آرمان‌های ملت عزیز ایران مأموریت و مسئولیت دارد، تصریح کرد: طبیعتا سپاه مخصوصاً در مقطع 8 سال دفاع مقدس از امکانات، تجهیزات و کارخانجات عظیم و مهندسی رزمی بسیار بزرگی برخوردار شد و به طور طبیعی در مقطعی که جنگ به پایان رسید، برای اینکه آمادگی سپاه در همه زمینه‌ها برای اینکه دفاع از کیان کشور بالا برود، این امکانات، ثروت و سرمایه روز به روز تقویت شد، چرا که هر لحظه احتمال دارد از سویی تجاوزی به جمهوری اسلامی ایران شود.

*سپاه بعد از جنگ به درخواست خود دولت‌ها و برای کمک به آنان وارد عرصه سازندگی کشور شد

حسن‌بیگی بر همین اساس یادآور شد: در این راستا ما مشاهده کردیم بعد از جنگ تحمیلی، جمهوری اسلامی ایران با چالش‌ها و کمبودهای زیادی مواجه بود، برای رفع این کمبودها و سازندگی کشور مخصوصاً سازندگی مناطق جنگ‌زده، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با همه وجود و با همه توان در حدی که فقط هزینه‌های جاری‌اش از سوی دولت چه در دولت سازندگی، چه دولت اصلاحات و چه دولت احمدی‌نژاد و اکنون هم در دولت روحانی، تأمین شود، وارد عرصه شد و به درخواست خود دولت‌ها و برای کمک به دولت‌ها و همچنین خدمت به مردم و پیش‌بُرد اهداف انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی شروع به سازندگی کشور کرد.

*برخی دولتمردان ناجوانمردانه و بی‌رحمانه نسبت به اقدامات سازندگی سپاه کم‌لطفی می‌کنند

وی اضافه کرد: در مقاطع و شرایط مختلف شاهد بودیم و هستیم که اگر سپاه نبود امروز بخش اعظمی از سازندگی کشور روی زمین مانده بود؛ فلذا در اینجا باید گفته شود که این ناجوانمردی و بی‌رحمی برخی از دولتمردان است که نسبت به کارهای اجرایی و سازندگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی واقعاً کم‌لطفی می‌کنند و به نوعی این همه خدمات ارزشمند را نادیده می‌گیرند.

*برخی از پروژه‌های عظیم را نه پیمانکاران خارجی و نه داخلی حاضر به انجام آن نیستند

نماینده دامغان در مجلس تأکید کرد: نکته دیگری که در اینجا حائز اهمیت است، اینکه بخشی از پروژه‌های عظیم‌مان را نه پیمانکاران خارجی آمادگی انجام آنها را در کشور دارند و نه پیمانکاران داخلی حاضر به انجام آن هستند و نه توان اجرای این پروژه‌ها را دارند و نه ریسک این سرمایه‌گذاری را با توجه به شرایط اقتصادی داخل کشور می‌پذیرند، در مقطعی که تحریم بودیم و همه درب‌ها به روی جمهوری اسلامی ایران به گفته دولت بسته شده بود، این سپاه بود که آمد و چند فاز عظیم و بزرگ را در منطقه عسلویه به دست گرفت و با کیفیت بسیار بالا به انجام رساند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس متذکر شد: نکته دیگری که باز حائز اهمیت است اینکه اگر سپاه نبود شاید امروز این همه متخصص و نیروی کارآمد نداشتیم، زیرا هر نیرویی که از دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شود، تنها یک مدرک مهندسی در اختیار او قرار دارد، این فرد نیازمند آن است که در کارهای اجرایی حضور یابد تا بتواند به صورت عملی تبدیل به یک مهندس لایق، مؤثر و فرد متخصص شود، در همین راستا مشاهده می‌کنیم کارهای عظیمی که سپاه در سطح کشور در بخش راه، پتروشیمی، راه‌آهن، نفت،‌ گاز و همچنین بخش‌های دیگر مانند صنایع دفاعی انجام می‌دهد، بخش اعظمی از نیروی جوان را جذب این پروژه‌ها می‌کند و سپس این افراد که حالا دیگر تبدیل به متخصصان و مهندسان آینده‌ساز کشور شده‌اند، از این طریق به پیمانکاران و شرکت‌های دیگر تزریق می‌شوند، بنابراین در اینجا یک کارگاه و دانشگاه انسان‌سازی و تأمین نیروی انسانی کارآمد و متخصص برای کشور هم ایجاد می‌شود.

وی همچنین گفت: در بخش‌های محروم و دور افتاده و فقیر هم که گاهاً در بعضی از مناطق آن ناامنی وجود دارد، کدام شرکت داخلی یا پیمانکار خارجی جرأت حضور در آنجا را دارد جز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی؟!

*اگر سپاه نبود پیمانکاران خارجی یا داخلی پروژه‌های عمرانی را با چندین برابر قیمت انجام می‌دادند

نماینده دامغان در مجلس اضافه کرد: از سوی دیگر نکته‌ای که حائز اهمیت است اینکه اگر سپاه نبود، شاید امروز حتی یک‌پنجم پروژه‌های در حال اجرا در کشور هم اجرا نمی‌شد یا اگر اجرا می‌شد شاید چون رقیبی وجود نداشت، پیمانکاران داخلی یا خارجی این کارهای عمرانی را چندین برابر قیمت فعلی، برایمان انجام می‌دادند و در نهایت پروژه‌ای نبود که با قیمت ارزان به بهره‌برداری برسد یا پروژه‌ای نبود که بتواند تابوشکنی‌ کند.

*سپاه پاسداران در بسیاری از پروژه‌های عمرانی تابوشکنی‌ کرد/ وقتی توتال رفت سپاه بود که به کمک دولت آمد

حسن‌بیگی با تأکید بر اینکه سپاه پاسداران در بسیاری از پروژه‌ها تابوشکنی‌ کرد، گفت: زمانی که توتال از کشور ما خارج می‌‌شوند و رفت که با کشورهای عربی قرارداد بنویسد، این سپاه بود که به کمک وزارت نفت و پروژه‌های نیمه‌تمام و پروژه‌هایی که روی زمین مانده بود، آمد.

وی افزود: نکته دیگری که در اینجا حائز اهمیت است، اینکه اگر واقعاً آقایان و دولتمردان منتقد عملکرد سازندگی سپاه پاسداران دل‌شان به حال این مردم می‌سوزد و راست می‌گویند و در گفتارشان صداقت دارند، امروز که بزرگترین مشکل این کشور موضوع و مشکل آب است، چرا هیچ اقدامی انجام نمی‌دهند؟!

حسن‌بیگی تأکید کرد: امروز 16 استان کشور ما با جمعیتی حدود 60 درصد از جمعیت کل‌کشور با مشکل کمبود آب و کم‌آبی مواجه هستند، چه کسی امروز در این زمینه گام برمی‌دارد؟! جز قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه و نیروهای مهندسی وابسته به سپاه پاسداران چه گروه‌هایی هستند که در این زمینه اقدام عملی انجام دهند نه اینکه فقط شعار دهند؟!

*پیمانکاران خارجی سپاه را رقیب گردن‌کلفتی می‌دانند که در مقابل‌شان ایستاده است

این نماینده مجلس تأکید کرد: اگر آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی و سایر دشمنان‌مان مانند عربستان سعودی این سخنان را مطرح می‌کنند دلیلش این است که کارنامه درخشان و بزرگ سپاه موجب نگرانی و ناراحتی آنان شده است؛ اگر برخی از پیمانکاران خارجی بزرگ مثل شرکت شِل، نکته‌ای را می‌گویند به این دلیل است که امروز در کشور ما رقیب گردن‌کلفتی در مقابل‌شان ایستاده است و نمی‌توانند امروز به هر قیمت و نرخی که بخواهند برای پروژه‌ها به ایران پیشنهاد دهند و ایران هم به ناچار مجبور به پذیرش قیمت و نرخ‌های آنان شود.

*امروز «سپاه» این رقیب قدرتمند پیمانکاران خارجی باعث شده قیمت پروژه‌های بزرگ پایین بیاید

وی ادامه داد: امروز این رقیب قدرتمند باعث شده قیمت پروژه‌های بزرگ پایین بیاید، امروز این رقیب قدرتمند و مقتدر به دنیا می‌گوید که ما می‌توانیم خودمان کارهایمان را انجام دهیم؛ وقتی که یک پروژه و کاری به پیمان گذاشته می‌شود، شرکت‌های خارجی اولین نگرانی‌شان این است که سپاه پاسداران حضور دارد و اگر بخواهند قیمت را گران بگویند یا بخواهند با تأخیر پروژه‌ها را انجام دهند یا بخواهند شیطنت کنند، سپاه حضور دارد و می‌تواند کار را به دست گیرد.

حسن‌بیگی متذکر شد: ما دقیقاً مشاهده می‌کنیم که بیش از یک دهه برخی از شرکت‌های بزرگ بین‌المللی برخی از پروژه‌های اجرایی ایران را در دست گرفتند، ولی با کمال موذی‌گری و شیطنت این پروژه‌ها را انجام نمی‌دهند، مخصوصا در مناطقی که ما با کشورهای همسایه حوزه‌های مشترک داریم.

وی گفت: بنده نمی‌خواهم نام ببرم اما برخی از شرکت‌های خارجی در حوزه مشترک ما با عربستان سعودی در خلیج‌فارس و حوزه‌های نفتی آمده‌‌اند و وارد شده‌اند و سال‌ها با مذاکره زمان را کُشتند و بعد از اینکه پیمان را به دست گرفتند، باز هم با بهانه‌های واهی برخی از پروژه‌ها را انجام ندادند، تحت عنوان اینکه اینجا امنیت ندارند، در صورتی که طی این یک دهه گذشته حتی یک تیر یا یک نارنجک یا یک مین هم تاکنون آنجا منفجر نشده است، اما این نکته را همیشه به عنوان یک بهانه مطرح می‌کنند و کارها و پروژه‌های ما را سرگردان کردند، در عین حال که همین شرکت‌ها در عربستان سعودی یا امارات عربی یا بحرین کار و پروژه گرفتند و عملاً زمان و وقت را گذراندند.

نماینده دامغان در مجلس تصریح کرد: چه کسی بود که این تابوها را شکست؟! چه تشکیلاتی بود که کارهای بزرگ را برای جمهوری اسلامی ایران انجام داد؟ مگر نبود همین پروژه عظیم انتقال گاز ایران به پاکستان به طول 1000 کیلومتر تا سر مرز پاکستان، مگر نبود بهانه‌های واهی که دولت هند می‌گرفت؟! چه کسی این تابو را شکست؟ جز قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه جایی نبود که این کار بزرگ را انجام دهد.

*دولت پروژه‌ها را به نصف قیمت به قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه می‌دهد

وی افزود: کارهایی عظیم دیگری در کشور در حال انجام است، پروژه‌های عظیمی برای تأمین آب مردم و تأمین آب کشاورزی استان‌های مختلف کشور در حال انجام است، از سوی دیگر در هر پروژه‌ای نسبت به خارج از کشور همواره دولت پروژه را به نصف قیمت به قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه می‌دهد یا همواره به قرارگاه خاتم‌الانبیاء گفته‌اند و می‌گویند شما کار را انجام دهید، اما هزینه پروژه را بعداً به شما پرداخت می‌کنیم.

*دولت میلیاردها تومان به قرارگاه خاتم‌‌الانبیاء سپاه بدهکار است

حسن‌بیگی گفت: قرارگاه خاتم‌‌الانبیاء سپاه هم به عنوان یکی نیروی قدرتمند و مقتدر در اختیار جمهوری اسلامی برای پیشبرد اهداف نظام و انقلاب و خدمت به مردم این پروژه‌ها را انجام داده و ما مشاهده می‌کنیم متأسفانه با کمال تأسف دولت پول آنها را نمی‌دهد و امروز ده‌ها هزار میلیارد تومان پروژه توسط قرارگاه خاتم‌‌الانبیاء سپاه در کشور در کشور انجام شده است، اما دولت پول آنها را پرداخت نکرده است و به قرارگاه بدهکار است.

*به کدام پیمانکار خارجی یک دلار بدهکار هستیم و آیا حاضرند با وجود بدهی پروژه دوم را شروع کنند؟

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: به کدام پیمانکار خارجی یک دلار بدهکار هستیم؟ به کدام پیمانکار داخلی این مبلغ بدهی داریم؟ و اگر بدهی داریم آیا آنان حاضرند پروژه دوم را شروع کنند؟! این نوع صحبت کردن برخی دولتمردان درباره عملکرد افتخارآفرین و غرورانگیز قرارگاه خاتم‌‌الانبیاء سپاه در واقع چراغ سبز نشان دادن آنان به آمریکایی‌ها و اروپایی‌هاست که خود همین هم یک اشتباه بزرگ دیگر است.

وی افزود: مگر صدام به آمریکایی‌ها چراغ سبز نشان نداد، عاقبتش چه شد؟! صدام و فرزندان و نوادگانش همه را در چاه‌ها و زیر خروارها خاک قرار دادند؛ نکته دیگری که در اینجا باز حائز اهمیت بوده و البته مایه تأسف نیز هست، اینکه گاهی اوقات رسانه‌ها مخصوصاً فضای مجازی برخی از آمارها و ارقام را به غلط به خورد ملت می‌دهند، البته ملت ایران بسیار هوشمند و دقیق هستند و می‌بینند که حتی قرارگاه خاتم‌‌الانبیاء در شهر تهران چه پروژه‌های عظیمی را با قیمت‌های بسیار ارزان و با سرعت و زمان‌بندی مشخص تحویل مردم داده است و اگر نبود، آیا امروز می‌شد در خیابان‌های تهران تردد کرد؟! اگر قرارگاه خاتم‌‌الانبیاء نبود و این تونل‌ها و پل‌های عظیم و این کارهای عمرانی عظیم در تهران وجود نداشت که البته با قیمت بسیار بسیار نازل توسط سپاه انجام شده است، واقعاً تردد در تهران امکان‌پذیر نبود.

*برخی دولتی‌ها هنوز تصور می‌کنند در دوران انتخابات به سر می‌برند

حسن‌بیگی متذکر شد: بعد از این مباحث ما واقعاً تعجب می‌کنیم که چرا برخی از دولتمردان برخی مباحث را نادیده می‌گیرند و هنوز تصور می‌کنند در دوران انتخابات به سر می‌برند، در تبلیغات انتخاباتی گاهاً سفسته می‌شود، گاهاً دروغ گفته می‌شود، گاها مشاهده می‌کنیم برای اینکه آرای مردم را جذب کنند بی‌تقوایی هم می‌شود، اما امروز که دیگر انتخابات نیست، امروز روزی است که باید همه در کنار سپاه باشند و همه پشتیبان سپاه باشند، زیرا موساد و سازمان سیا امروز سپاه را نوک پیکان حمله‌هایشان قرار دادند.

*امروز همه باید در کنار سپاه و پشتیبان سپاه باشیم

وی در پایان خاطرنشان کرد: امروز کیان این کشور و عزت این ملت و حکمت این انقلاب اسلامی با حضور سپاه است و مشخصاً می‌بینیم امروز عالی‌رتبه‌ترین مقامات آمریکا از حضور سپاه در سوریه و عراق و همچنین وجود سپاه پاسداران چقدر نگران و وحشت‌زده هستند و می‌ترسند، بایستی دست وحدت به یکدیگر دهیم و تحت فرماندهی فرمانده معظم کل قوا پشتیبان سپاه باشیم و بدانیم که سپاه نیرویی است که می‌تواند جمهوری اسلامی ایران را روز به روز مقتدرتر و قدرتمندتر کند و در سطح جهان بر عزت ملت بزرگ ایران بیفزاید و حیثیت جمهوری اسلامی را همچون گذشته روز به روز افزون کند.

- - -