پربازدیدترین مطالب

بهترین زمان کسب تقوا چه زمانی است؟ / آیا همه مومنان واقعا مومنند؟! مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
یکشنبه, 16 تیر 1398 ساعت 07:58

امام جمعه گتاب درخطبه اول : بهترین زمان کسب تقوا چه زمانی است؟ / آیا همه مومنان واقعا مومنند؟!


 

به گزارش روابط عمومی ستاد نماز جمعه بخش گتاب، نماز عبادی سیاسی جمعه بخش گتاب از استان مازندران به امامت حجت الاسلام و المسلمین تقی پور امام جمعه بخش گتاب، مورخ 14  تیر 1398  با حضور مردم مومن و انقلابی بخش گتاب برگزار شد.

 

 

حجت الاسلام دکترحسین  تقی پور امام جمعه بخش گتاب درمورد تقوا وزمان های مهم کسب تقوا گفتند: تقوا یعنی انسان در مسیری  گام بردارد که میوه اش بندگی و عبودیت خداوند باشد،  بهترین زمان برای کسب تقوا و اینکه انسان در راه خدا قدم بردارد ماه رمضان بود که از دست رفت و بعد ماه رمضان ماه ذیقعده و ۱۰ روز اول ذی الحجه را در پیش داریم که یک ماه و ده روزکه می شود چهل روز و این چهل روز معروف به اربعین کلیمی یا چله موسوی است ، این در مورد حضرت موسی علیه السلام است که قرآن می فرماید: ( ثلاثین لیله و اتممناها بعشر) ، ما به او گفتیم که اگر می خواهید در مقابل فرعون  بایستی باید شارژ شوی. انسان بی روحیه، انسان بی انرژی و ضعیف نمی تواند در برابر ستمگران بایستد، باید ۴۰ روز شارژ بشود این ۳۰ روز برای حضرت موسی علیه السلام ۱۲ و ۱۰ روزذی الحجه بود،  برخی از علمای ما می‌گویند: این 10 روز ذی الحجه  بمانند ماه رمضان، مقام و عظمت و منزلت دارد.یعنی باید چهل روز از کار و زندگی دست بکشیم و برای این چله  نشینی وقت بگذاریم و گوشه نشین باشیم. نه، منظور این نیست،  منظور این است که همه روزتون خدایی باشد، حتی در دانشگاه هستی خدایی باش، تو بازار هستی در حال کسب و کار هستید، در حوزه هستی، هر جا و در هر قسمت جامعه هستی خدایی باشیم و برخورد خدایی باشد، صحبت خدایی باشد، عمل خدایی باشد، مسیر حرکت شما در ریلی باشد که پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم این ریل گذاری را انجام داده است. در حرف زدن باید خدایی باشیم و در همه موارد و موقعیت های زندگی، خالصانه برای خدا عمل کنید.

ایشان با اشاره به آیه 106 سوره یوسف اظهارداشتند که توحید ما خالصانه  است اما در عمل کردن مشکل داریم ودرادامه گفتند: گاهی وقت ها اعتقاد موحدانه داریم اما در عمل و رفتار و گفتار، مشرکانه برخورد می‌کنیم وگاهی وقتها می گوییم: اول خدا و بعدا  مثلاً فلانی یا فلانی، یعنی خدا و فلانی را در یک سطح قرار دادیم. قرآن در آیه ۱۰۶ سوره یوسف می فرماید: ( ومایومن اکثرهم بالله الا وهم مشرکون) اکثر مردم به خدا ایمان نمی آورند،  مگر آن که مشرک باشند. یعنی اکثر کسانی که مومن هستند در اصل مشرکندوتعداد اندکی مومن هستند. شخصی آمد خدمت امام صادق علیه السلام عرض کرد: چگونه باید این آیه را بفهمم و درک کنم و این آیه را برای خودم حل کنم حضرت فرمود:( همین که می‌گوید اول خدا بعد تو یا فلانی و فلانی، این سخن مشرکانه است. مثلاً کسی به وکیلی بگوید: آقای وکیل پرونده در دادگاه است اول خدا و بعد هم شما، دستم به دامنتون، همین سخن مشرکانه است. کشاورزی بذرراپاشید، بعد بگوید اول خدا و بعدش چه کسی؟  قرآن می فرماید:هو الاول و الاخر و الظاهر و الباطن، اول خدا. دوم خدا. سوم خدا. آخر خدا. ظاهر و باطن خدا. همیشه و همه جا خدا،  پس در این صورت چه بگوییم،  بگوییم آقای قاضی، آقای دکتر، آقای فلانی و فلانی خداوند لطف کرد به وسیله شما کارم را حل کرد.  این جمله می شود مومنانه. هم مومنانه  فکر می‌کنیم و هم مومنانه عمل می کنیم،  بعضی مومنانه فکر می کنند اما مشترکان عمل می کنند.

- - -