پربازدیدترین مطالب

تقوای اقتصادی!!چگونه؟!/اینستکس چیست وچگونه عمل می کند؟/نواقص سازوکار اینستکس/باچه شرایطی اینستکس فایده می دهد. مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
شنبه, 15 تیر 1398 ساعت 00:24

امام جمعه گتاب درخطبه دوم:تقوای اقتصادی!!چگونه؟!/اینستکس چیست وچگونه عمل می کند؟/نواقص سازوکار اینستکس/باچه شرایطی اینستکس فایده می دهد.


 

به گزارش روابط عمومی ستاد نماز جمعه بخش گتاب، نماز عبادی سیاسی جمعه بخش گتاب از استان مازندران به امامت حجت الاسلام و المسلمین تقی پور امام جمعه بخش گتاب، مورخ 14  تیر 1398  با حضور مردم مومن و انقلابی بخش گتاب برگزار شد.

 

امام جمعه گتاب درخطبه دوم:

حجت الاسلام تقی پورامام جمعه گتاب بابیانی از تقوا به نکاتی درمورد تقوای اقتصادی پرداختندوگفتند: تقوایعنی انسان داشته‌های خدایی خودش را پله قرار دهد برای رشد کردن و گاهی بعضی ها داشته های خودشان را می‌آورند نردبان قرار می دهند برای رشد، اما در آخر پرتگاه سقوط شان می شود.  خدا عقل داده، غضب داده، شهوت داده، همه اینها باید به جا باشد. انسان با کمک عقل و وحی می تواند این ها را نردبان صعود قرار دهد یا در مقابل می‌توان گفت که پرتگاه سقوطش می شود،  پس صعود و سقوط  دررعایت تقوا و عدم رعایت تقوا است.  از جناب مهندس طاهری رئیس محترم جهاد کشاورزی شهرستان تشکر می‌کنیم،  اما در هفته جهاد کشاورزی نشد در خدمت ایشان باشیم. ما در بخش خودمان یعنی بخش زحمتکش و پرکار و مومن و انقلابی گتاب که این حرفهای من شعار نیست، بلکه اثبات کردید که این گونه هستید. گله هایی که نسبت به بحث کشاورزی و تولید محصولات کشاورزی داشتم،  این بود که ما از داشته‌های خودمان درست استفاده نمی کنیم، ما بیاییم کار را به متخصصین و مهندسین بسپاریم و از تجربیات آنها و تخصص آنها استفاده کنیم.  گیاهان و محصولات کشاورزی پردرآمد و قابل استفاده تولید کنیم و از منابع به درستی استفاده کنیم این می‌شود تقوای اقتصادی.  همانطوری که قرآن می فرماید: (  که ما زمین و آسمان و هر آنچه در زمین و آسمان هست را مسخر شما کردیم تا از آن بهره ببرید ) .

ایشان به پای کار آمدن دولت اشاره کردندوگفتند: هفته  گذشته آقای رئیس ‌جمهور محکم ایستادند و موضع‌گیری کردند، در مقابل اینستکس،  که آن موضع گیری دیر هنگام بود که در کاهش سطح تعهدات ایران در برجام بود. این یعنی امید به پیشرفت و و امید به جلو رفتن است،  یعنی موفقیت و صعود نظام جمهوری اسلامی را در پی دارد.  مثلاً در همین گتاب باغداری و کشاورزی  رونق خوبی دارد،  اما متاسفانه دامداری ما از رونق و تولیدات  بیشتر و بالاتر افتاده است و افول کرده است . لذا اگر بشود جهاد کشاورزی در ویدیو های آموزشی به صورت تخصصی آموزش بدهد و دولت هم از دامداران و ماکیان داران و باغداران و کشاورزان حمایت کند، که این یک امید برای آنهاست و برای اقتصاد ما ست.

دکترحسین تقی پورامام جمعه گتاب به اقتصاد مقاومتی اشاره کردندوگفتند: مقام معظم رهبری فرمودند:  ساعت ها بر روی اقتصاد مقاومتی کار کردیم و با دانشمندان حوزه و دانشگاه نشستیم و شد اقتصاد مقاومتی، و تنها راه برون رفت از این وضعیت اقتصادی اقتصاد مقاومتی است. امید یعنی از امکانات و داشته ها استفاده شود و بگوییم ما می‌توانیم و امیدی این نیست که وقتمان و نیروی خودمان را صرف تئوریک های آمریکا و اروپا کنیم، کسانی که لااقل در تاریخ نیم قرن اخیر جز ضرر و زیان برای کشور ما چیزی نخواستند.  برجام را زدند،  برجامی که  ده – دوازده  سال برایش وقت گذاشتیم. این دولت متاسفانه وقتش را صرف برجام کرد و این اواخر دولت تازه به میدان آمد و برای برجام عمر گذاشته شده است و الان دولت خوب جلو آمده و ما حرف‌های دولت و رئیس‌جمهور مان را تایید می‌کنیم و می‌خواهیم که اقتصاد مقاومتی را در پیش گیرند و جز این موضوع یعنی اقتصاد مقاومتی راه دیگری برای برون رفت از این موقعیت اقتصادی نداریم.   مازندران ما قطب کشاورزی است کشاورزی ما رو به صنعتی شدن می‌رود،  بله با صنعتی شدن موافق نیستیم اما با مکانیزه شدن کشاورزی موافقیم و صنعتی کردن به معنای خروج از کشاورزی،  که ضرر بزرگی برای کشورو کشاورزان است .

امام جمعه گتاب به بیان چگونگی اعمال اینستکس پرداختندوبرشمردند:  الان هم برخی کشورها این شرایط را دیدند و با این اوضاع اروپا آمد و گفتند: ایران اینستکس را قبول کند، اما اینستکس چیست؟  به زبان ساده بگویم،  شما دیدید که یک سال و ۲ ماه از خروج آمریکا از برجام می‌گذرد.  اروپا هم گفت شما بمانید همه کارها را ما انجام میدهیم،  بعد از این همه مدت آمد به ایران اینستکس  را پیشنهاد داد خوب اینستکس چیست؟  و چگونه عمل می کند؟

1- اینستكس مخفف انگلیسى «ابزار پیشتیبان مبادلات تجارى» است، و یك شركت خصوصى است كه در فرانسه ثبت شده است و سه كشور آلمان، انگلیس و فرانسه سهام داران آن هستند.

2- ماموریت اصلى این شركت، ثبت اطلاعات مربوط به تجارت میان شركتهاى اروپایى و ایران و مدیریت تهاتر میان آنها است.

3- شیوه کار به این صورت كه اگر ایران نفت یا كالاى دیگرى به شركتهاى اروپایى بفروشد، اطلاعات آن به اینستكس منتقل شده و در حساب ایران ثبت مىشود. حال اگر ایران با یك شركت دیگر اروپایى وارد تعامل شود و بخواهد كالایى از آن خریدارى كند، صورتحساب این معامله به اینستكس عرضه مىشود و در صورت تأیید شدن از سوى اینستكس، یك دستور پرداخت از سوى اینستكس به شركت اولى كه به ایران بدهكار است صادر مىشود. شركت بدهكار با دریافت دستور پرداخت، بدهى خود به ایران را به شركت فروشنده كالا به ایران پرداخت مىكند. پس از تهاتر بدهى و طلب، كالاى خریدارى شده به سوى ایران روانه می شود.

4- با این وضعیت بانك هاى اروپایى ها نگران نقض تحریم آمریكا نیستند چراكه طرف هاى تراكنش اروپایى بوده .

5- بر اساس اسناد منتشره؛ قرار نیست این سازوكار تحریم هاى آمریكا را نقض كند. بلكه اساس اینستكس عمل در چارچوب تحریم هاى آمریكا است.

6-اگر دولت هاى اروپایى تمایلى به نقض تحریم هاى آمریكا داشتند، اینستكس را یك شركت دولتى ثبت می كردند تا بتواند در مقابل تحریم آمریكا قدرت مقاومت داشته باشد.


اما چاه های ویل و نواقص ساز وكار اینستكس:

ایشان در ادامه نواقص سازوکار انستکس راافزودندوگفتند:

یکم : تا زمانى كه دولت آمریكا مجوز خرید نفت به كشورهاى اروپایى ندهد، آنها از ایران نفت نخواهند خرید، لذا حساب ایران در اینستكس شارژ نمی شود.

دوم : براى فعال شدن اینستكس باید یك خط اعتبارى از سوى كشورهاى اروپایى براى ایران فعال شود.خط اعتبارى یعنى یك وام یا بدهى كه در آینده باید ایران به همراه سودش آنرا پرداخت كند.

سوم : در ساز وكار اینستكس ایران تنها مىتواند اقلام غیرتحریمى را از شركتهاى اروپایى خریدارى كند.حالا اقلام تحریمى دایره گستردهاى دارد، مثل طلا، قطعات خودرو، بنزین و.... اقلام باقى مانده عمدتا شامل اقلام بشردوستانه (غذا، دارو و...) می شود و یا اقلام دیگرى مانند خودروى كامل، كه ارزبرى بهشدت بالایى دارند.

چهارم : بر اساس تحریم ها، برخى از نهادهاى ایرانى كه از سوى آمریكا تروریستى اعلام شدهاند، نباید مصرف كننده نهایى اقلام باشند و اینستكس تلاش می كند تا این تحریم را رعایت كند. براى همین اروپا اصرار به راه اندازى نهاد متناظر در ایران را داشت.

پنجم : كشورهاى اروپایى بر اساس برجام تعهدات فراوانى در قبال ایران دارند. براى مثال سرمایه گذارى در صنعت نفت و گاز ایران، ارایه خدمات بیمه اى و كشتیرانى، فروش و انتقال فناورى و... ازجمله تعهداتى است كه اروپا در برجام به ایران ارایه داده است كه فعال شدن اینستكس، كمكى به موارد فوق نمی كند.

با چه شرایطى اینستكس مفید است؟

تولیت حوزه سفیران هدایت گتاب شرایط فایده بخشی اینستکس رابرشمردند وگفتند:

۱ -  اینستكس باید بر مبناى خرید نفت اروپا از ایران فعال شود. یعنى كشورهاى اروپایى باید به همان میزانى كه در زمان اجراى برجام از ایران نفت خریدارى می كردند (حدود ۷۰۰ هزار بشكه)، خرید داشته باشند.

۲-   اگر اروپا قادر به خرید نفت از ایران نیست، می تواند با ایجاد خط اعتبارى براى ایران اینستكس را فعال كند. اما باید توجه داشت كه این خط اعتبارى اولا نباید بهره داشته باشد، ثانیا تنها با خرید نفت در آینده تسویه شود.

۳-   اینستكس باید تمامى اقلام مورد نیاز ایران را كه در چارچوب برجام براى ایران مجاز دانسته شده است، شامل شود. نباید این اقلام، محدود به اقلام غیرتحریمى شود.

4-   اینستكس نباید به مصرف كننده نهایى در ایران كارى داشته باشد. اینكه چه فرد یا نهادى مصرف كننده نهایى اقلام هستند، این مسأله ایران بوده و ربطى به كشورهاى اروپایى ندارد.

در پایان انتظار داریم :  ضرورى است دستگاه دیپلماسى ایران به طرف اروپایى به صورت صریح بیان كند كه به هیچ وجه حاضر به انجام كامل تعهدات در مقابل انجام ناقص تعهدات از سوى اروپا نیست و متناسب با عمل آنها تعهدات خود را تعدیل خواهد كرد.

ایشان درپایان ادامه دادند: دست برتر ما و پیام جدیت جمهورى اسلامى ایران:  عبور از سقف تعیین شده غنی سازى : ارسال پیام جدیّت ایران به اروپا عبور ذخایر اورانیوم غنی سازى شده جمهورى اسلامى ایران از سقف ۳۰۰ كیلوگرم (سقف تعیین شده در برجام)، اقدام هوشمندانه اخیر جمهورى اسلامى ایران، پیام قاطعانه اى را به طرف مقابل، آن هم حدود یكسال پس از خروج ترامپ از برجام مخابره كرده است.این تصمیم هوشمندانه و قاطعانه در حالى اعلام شد كه طى یك سال اخیر، تئوریك هااى اروپایى (سه كشور انگلیس، فرانسه و آلمان) نه تنها اقدامى در راستاى احیاى برجام و منافع ملت ایران صورت ندادند، بلكه با بازى مستقیم خود در زمین ترامپ، زمینه را براى مهار همزمان قدرت «هسته اى»، «موشكى» و «منطقه اى» كشورمان فراهم ساختند. این در حالى است كه موضوعاتى مانند انهدام پهپاد آمریكایى توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامى و اراده جمهورى اسلامى ایران مبنى بر كاهش تعهدات خود در برجام، قدرت مانور دولت ترامپ را به شدت محدود ساخته است.

- - -