پربازدیدترین مطالب

مهمترین ثمره ماه رمضان تقوا درعمل است./ سعادت جامعه در امربه معروف ونهی ازمنکر است. مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
دوشنبه, 20 خرداد 1398 ساعت 00:37

امام جمعه موقت گتاب درخطبه اول: مهمترین ثمره ماه رمضان تقوا در عمل است.

 

به گزارش روابط عمومی ستاد نماز جمعه بخش گتاب، نماز عبادی سیاسی جمعه بخش گتاب از استان مازندران به امامت حجت الاسلام و المسلمین عیسی زاده امام جمعه موقت بخش گتاب، مورخ 17 خرداد  1398 با حضور مردم مومن و انقلابی بخش گتاب برگزار شد.

 

حجت الاسلام عیسی زاده امام جمعه موقت گتاب  گفتند: در آیه ۱۷۷ سوره مبارکه بقره آمده است: (  لیس البر ان تولوا وجوهکم......) این آیه فلسفه روزه را بیان می‌کند روزه هایی که طبق آیه شریفه سوره بقره شما در ماه رمضان به جا آورده اید،  که خداوند در قرآن می فرماید: ( یا ایها الذین آمنوا کتب علیکم الصیام ) فلسفه روزه چیست؟ خداوند می فرماید: روزه برای این است که شما به مقاماتی دست پیدا می کنید، آن مقامات چیست ؟چرا یک ماه تشنگی و گرسنگی و محرومیت را باید تحمل کرد؟ چون رسیدن به مقاماتی مانند تقواست. همه این کارها و روزه داری در ماه رمضان برای رسیدن به تقوای الهی است.  در آیه چرا خداوند فرمود:( لعلکم تتقون) چرا فرمود شاید ؟ چون بعضی به ظاهر روزه دارند، حتی اهل مناجات باشی و نماز جماعت بخوانی، سحرها مناجات و دعا بخوانی، ولی ثمره از روزه‌داری نصیب نشوند، آیا می‌شود این همه کار باز هم روز بی ثمرباشد؟ بله.  چگونه میشود؟ روایتی می‌خوانم و می‌گذرم حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند:  شکمی که لقمه حرام در آن وارد شود تا چهل روز نماز و روزه و عبادات او قبول نمیشود، حتی بزرگان ما می فرمایند:  در شب‌های قدر قبل از غروب آفتاب که وارد شب قدر می شوید یک بررسی و حسابرسی مالی نسبت به خرج و مخارج زندگی خود داشته باشید که حرامی وارد زندگی نبوده باشد، حرام در زندگی، مالی و غیرمالی دارد: مالی اش حق الناس و خوردن مال حرام است، اما غیر مالی هم هست مثل غیبت و امثالهم که باید قبل ماه رمضان اینها برطرف شود.  زمانی که نامه عمل ما را می دهند، وقتی بگوییم این اعمال چیست و یادمان نمی آید، خداوند می فرماید: اعضا و جوارح شما را به سخن می آوریم تا شهادت دهند و اعمالتان یادتان بیاید.  مثلا جایی هستید و آبروی مومنی در خطر است، چرا دفاع نمی کنید؟ و یا مثلا پدر و مادری دارم چندین سال زحمت کشیدند و مرا بزرگ کردند و به اینجا رساندند، خون دل خورده اند تا ما را تربیت کنند، اما بی احترامی می کنم، پرخاشگری می کنم و نسبت به پدر و مادر بی اعتنا هستم . حالا در ماه رمضان روزه بگیرم و دعا و زیارت بخوانم، اهل مناجات باشم ، وقتی پدر یا مادر راضی نباشند این اعمال ثمری  ندارد. حتی بعد از وفات پدر و مادر هم می‌توانید برای رضایت آنها اعمالی انجام دهید که راضی باشند، یعنی برای آنها نماز و روزه بدهید، حج بروید و خیرات کنید. در دنیا پدر و مادر از او رضایت نداشتند اما پس از مرگ هدایایی فرستاد و رضایت آنها را به دست آورد. اما برعکس این موضوع هم هست که برخی در دنیا به پدر و مادر خود خدمت می کنند و اینها هم عاق والدین می شوند اگر پس از وفات پدر و مادر وظایف خود را در قبال آنها انجام ندهند.  امیرالمومنین علی علیه السلام فرمودند: کنار قبر پدر و مادر بروید و روبه قبله به ایستید، یک سوره حمد و هفت مرتبه سوره قدر بخوانیدو هر چه از خداوند بخواهید خداوند عنایت می‌کند. ما فکر می‌کنیم اسلام به عبادت و ظاهری مذهبی نیاز دارد اما اینطور نیست.  در کلام آیت الله جوادی آملی که فرمودند: تجلی این عبادت ها در عمل نسبت به دیگران از جمله پدر و مادر و مردم است که ظهور و بروز می‌کند، قبولی طاعات و عبادات در ارتباط درست با مردم است، رفتار با اطرافیان و پدر و مادر است اما به این آیه توجه کنید که می فرماید: فلسفه روزه تقوا است و در آخرین آیه می‌فرماید: (اولئک الذین صدقوا و اولئک هم المتقون) می خواهی بدانی که اهل صدق و تقوا هستی، اول ایمان به خدا و کتاب خدا و ایمان به رسول خدا و ملائکه و دوم عمل صالح را باید در نظر داشت.

امام جمعه موقت گتاب درخطبه دوم: سعادت جامعه در امربه معروف ونهی ازمنکر است.

حجت الاسلام عیسی زاده خطیب موقت نماز جمعه گتاب گفتند: قرآن کریم می فرماید:( و لو ان اهل قری......)  به تعبیر علامه طباطبایی یکی از آیات غرر قرآن که اگر به آن عمل شود زندگی‌ها آباد می شود، دنیا و آخرت آباد می‌شود، همین آیه است . آرزوی همه است که می خواهند زندگی خوب داشته باشند، آخرت خوب داشته باشند در آیه ای که تلاوت شد چند نکته آمده است خداوند فرمود: اگر شما ایمان بیاورید و تقوا به خرج دهید ما برکات را از زمین و آسمان بر شما می باریم و این کار بسیار سختی است که کسی بتواند ایمان داشته باشد و تقوا داشته باشد و کار هرکسی نیست و به جای اینکه ایمان بیاورند، کفران نعمت می‌کنند. سعادت هر شهر و روستایی، هر فردی در آیه شریفه قرآن آمده که خداوند می فرماید:  می‌خواهید سعادتمند شوید،  من به شما راه نشان می‌دهم و این راه این است که در این آیه چند نکته آمده است،  آیه می‌فرماید:  اگر ایمان بیاورید، چرا؟  چون هر کسی نمی‌تواند ایمان محکم داشته باشد، اگر ایمان داشته باشید، ایمان بیاورید از زمین و آسمان برکت و رحمت برای شما می بارد این همه برکت می بارد، اما ناسپاسی می کنند و قدرشناس نیستند و می‌فرماید آیات خدا را تکذیب نکنید، یعنی برکات و نعمات خداوند را ناسپاسی نکنیم، نعمت از ما گرفته خواهد شد. پس  شکر نعمت ها را به جا آوریم.

چند نکته اجتماعی را خدمت شما عرض کنم. چه کنیم جامعه خوب و بدون مشکل داشته باشیم؟ اگر مشکلی هست چند دلیل دارد: یا اینکه مسئله از این دو حالت خارج نیست: یا مسئولین وظایف خود را به درستی انجام نمی دهند، یا گیر کار از خود ماست که باید برطرف شود.  برای جواب این مسئله به این آیه اشاره می کنم،  قرآن می‌فرماید: (ولتکن منکم امه یدعون....) هر جا دیدید در جامعه شما خوشبختی و رستگاری نیست، ولی به جای آن مشکلات و ناهنجاری هست و جامعه جامعه‌ای رستگار نیست، به خاطر این است که شما مردم به وظیفه خود عمل نکردید، یعنی امر به معروف و نهی از منکر نکردید. امر به معروف و نهی از منکر بخشنامه دولتی شده است که نباید این طور باشد و منتظر بخشنامه دولتی نباشیم، خودمان باید آمر به معروف و ناهی از منکر باشیم برخی مسئولین دلسوز هستند اما بازوی حمایت ندارند، نباید ساکت بنشینیم و کاری نکنیم، بلکه باید آنها را حمایت کنیم.

- - -