پربازدیدترین مطالب

امام جمعه گتاب در جلسه شورای فرهنگ عمومی: وجود نگرانی در استفاده کودکان از شبکه‌های اجتماعی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
سه شنبه, 24 اردیبهشت 1398 ساعت 10:15

امام جمعه گتاب در جلسه شورای فرهنگ عمومی: وجود نگرانی در استفاده کودکان از شبکه‌های اجتماعی

امام جمعه گتاب با بیان اینکه 60 درصد ایرانیان به اینترنت یا تلگرام وابسته‌اند، گفت: وجود نگرانی‌ها در سایر کشورها در مورد استفاده کودکان از شبکه‌‌های اجتماعی وجود دارد.

 

به گزارش روابط عمومی ستاد نماز جمعه بخش گتاب به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان بابل ، رئیس شورای فرهنگ عمومی بخش گتاب حجت‌الاسلام حسین تقی پور در جلسه شورای فرهنگ عمومی که در دفتر امام جمعه گتاب برگزار شد، به ضرورت حداکثری از فرصت‌های فضای مجازی و دفع تهدیدهای آن اشاره و اظهار کرد: به فرموده رهبر معظم انقلاب، فضای مجازی جهان با وجود ایجاد فرصت‌های بزرگ، توام با تهدیدات جدی آن هم با رشد سریع همراه است.

 

وی با اشاره به اینکه امروز در بستر فضای مجازی برنامه گسترده برای انحراف ذهن و دل مردم و جوانان از اصل دین وجود دارد، افزود: در این راستا نخستین وظیفه روحانیان رفع شبهات در زمینه دین‌زدایی وعفت‌زدایی وشهوت زائی شبکه‌های اجتماعی است.

امام جمعه گتاب تصریح کرد: امروزه در بستر فضای مجازی دشمن با تولید و ترویج شبهات و تولید محتوای ضد عفت و حیا، به دنبال انحراف جوانان مومن، از اصل دین و دریدن اصل حیاست.

تقی پور خاطرنشان کرد: تاکید رهبرمعظم انقلاب ، تبیین و تفهیم مفاهیم اسلام از سوی حوزه های علمیه و روحانیان با بهره گیری از ابزار فضای مجازی و استفاده از فرصت‌های آن است.

مسئوول حوزه علمیه امام حسین علیه السلام گتاب  با اشاره به اینکه بهره وری استفاده حداکثری از فرصت‌های فضای

مجازی امری ضروری است، یادآور شد: امروزه تبادل اطلاعات مردم جهان از طریق عضویت در شبکه‌های اجتماعی، اپلیکیشن، پیام رسانهای موبایلی، و نیز هزاران شبکه‌های خبری و میلیونها وبسایت‌های اینترنتی ؛ به اندازه پلک زدن شده است.

وی ادامه داد: طبق جدیدترین نظرسنجی واشنگتن در هفته جاری هشت درصد ایرانیان از ایستگاههای رادیویی خارجی ا طلاعات دریافت می‌کنند و بیش از 60 درصد ایرانیان به اینترنت یا تلگرام وابسته هستند.

وی افزود: طبق مطالعات استراتژیک تا سال 1400 ایران جزو 6 کشور اول دنیا از نظر تکنولوژی و زندگی دیجیتالی قرار می‌گیرد که نقش شبکه اجتماعی و تغییر سبک زندگی در دیجیتالی شدن آن  کاملا مشهود است.

امام جمعه گتاب تصریح کرد:از طرفی توسعه استفاده از اینترنت در بسترموبایل و محوبیت شبکه اجتماعی در بین جوانان، ایران را هم اکنون نیز در رتبه سوم استفاده از این شبکه‌ها در دنیا قرار داده و این موضوع سبب شده در کنار مسائل سرگرمی، حجم بزرگی از موضوعات مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی نیز در فضای مجازی از سوی کاربران ایرانی مبادله شود.

این استاد حوزه علمیه یادآور شد: البته این نگرانی مختص ایران نبوده و اتحادیه اروپا نیز قوانین جدیدی برای حضور کاربران در شبکه‌های اجتماعی تصویب کرده است که از جمله حداقل سن مجاز کودکان برای حضور در شبکه‌های مجازی از 13 سال به 16 سال در اواخر 2015 تصویب شد که نشان از وجود نگرانی‌ها در سایر کشورها در مورد استفاده کودکان از شبکه‌‌های اجتماعی است.

وی با اشاره به هشدار شدید اللحن قرآن در خصوص فضای مجازی که از سوی مفسر بزرگ قرآن آیه الله جوادی آملی طرح شده است ؛ گفتند: درخصوص ضعف‌های فضای مجازی کشور، باید در 4 محور تصمیماتی اتخاذ گردد: 1- ارائه خدمات سریع، متنوع و مجانی در کشور، 2- ایجاد ولنگاری در فضای مجازی در همه ابعاد فرهنگی، امنیتی، سیاسی و اقتصادی، 3- عدم عزم

جدی از سوی دولت برای ورود و مداخله در این فضا، 4- عدم موفقیت دستگاهها و نهادهای مسئوول در این حوزه .

تقی پور گفت: همچنین عدم توجه به این امر که در دنیا مدیریت راهبردی فضای مجازی با سازمانهای نیروهای مسلح است، مثلا در آمریکا این مدیریت در پنتاگون و ستاد مشترک ارتش است؛ موجب بروز مشکلات عدیده ای شد .

اما آن هشدار شدید اللحن قرآن در سوره احزاب /آیه 60 می باشد که :  لَئِنْ لَمْ يَنْتَهِ الْمُنافِقُونَ وَ الَّذينَ في‏ قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ وَ الْمُرْجِفُونَ فِي الْمَدينَةِ لَنُغْرِيَنَّکَ بِهِمْ ثُمَّ لا يُجاوِرُونَکَ فيها إِلاَّ قَليلاً یعنی" البته اگر منافقان و کسانی که در دل هایشان مرض ( ضعف ایمان یا حب گناه ) است و شایعه پراکنان در شهر که در مردم ایجاد اضطراب می کنند ، ( از افسادشان ) دست بر ندارند حتما تو را بر ضدّ آنها برمی انگیزیم ( تا دستور تبعید آنها را صادر نمایی ) آن گاه در این شهر جز اندک مدتی مجاور تو نخواهند بود."

- - -