پربازدیدترین مطالب

اگر کشورهای اروپایی بخواهند یکی به نعل و یکی به میخ بکوبند ما میخ طویله را بر تابوت برجام خواهیم کوبید/ حفظ حرمت ماه رمضان وظیفه همگان است/ کارگران هم می توانند درسخت ترین شرایط حرمت ماه رمضان را حفظ کنند مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
یکشنبه, 22 اردیبهشت 1398 ساعت 10:05

امام جمعه گتاب در خطبه دوم: اگر کشورهای اروپایی بخواهند یکی به نعل و یکی به میخ بکوبند ما میخ طویله را بر تابوت برجام خواهیم کوبید/ حفظ حرمت ماه رمضان وظیفه همگان است/ کارگران هم می توانند درسخت ترین شرایط حرمت ماه رمضان را حفظ کنند

به گزارش روابط عمومی ستاد نماز جمعه بخش گتاب، نماز عبادی سیاسی جمعه بخش گتاب از استان مازندران به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسین تقی پور امام جمعه بخش گتاب، مورخ20 اردیبهشت 1398 با حضور مردم مومن و انقلابی بخش گتاب برگزار شد.

 

امام جمعه گتاب درخطبه دوم گفتند: تقوا یعنی انسان در مسیر بندگی برای رضای خدا هر آنچه که مانع  و سد راه است برای رسیدن به آن مدال پر افتخار بندگی از سر راه بردارد. ان اعبدونی هذا صراط مستقیم، (سوره یس) خداوند در سوره یس فرمود: عبادت من همان صراط مستقیم است در سوره حمد در نماز هایمان می گوییم: اهدنا صراط المستقیم ، صراط مستقیم بندگی پروردگار عالم است و بندگی پروردگار عالم جز با تقوا حاصل نمی شود ، اقل تقوا انجام واجبات  و دوری از محرمات است ،اما سقف تقوا برای امثال امیرالمومنین ع است که امام متقین است،  شاید به زبان بیاید و کار امثال بنده با این اراده ضعیف نباشد، اما رسیدن به دامنه این قله کار همه است ورسیدن به قله تقوا می‌تواند امید همه باشد.

وفات حضرت خدیجه سلام الله علیها بانوی گرامی وباوفای پیغمبرصلی الله علیه وآله

حجت‌الاسلام تقی‌پور به عظمت این بانوی بزرگوار اشاره کردند وگفتند: وفات بانوی گرامی و با وفای پیغمبر را در پیش داریم . بانوی گرامی که در سخت ترین دوران حیات و روزهای آغازین شروع بعثت و رسالت پیغمبر بیشترین یاری و کمک و مساعدت را به لحاظ مادی و معنوی به پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم داده است.  نقش جناب حضرت خدیجه سلام الله علیها  در شکوفایی و به انجام رساندن وبه ثمر رساندن رسالت عظیم پیغمبر خدا را کسی نمی تواند انکار کند. اگر به دنبال اون المومنین به معنای دقیق کلمه باشیم وجود مبارک حضرت خدیجه سلام الله علیها است و اگر دنبال ام المومنین به صورت رسمی هستید طبق قرآن و به طور مطلق این اسم را برای  همه زنهای پیغمبر داده‌اند اما همه زن‌های پیغمبر که در یک راستا نبودند، چون کسی مانند خدیجه نبود سن بالا و در پیری خدمت پیغمبرص بودن و بعد هم پیغمبرص در فراق او مانند کسی که جوان باشد و مادرش را از دست بدهد گریه میکردند،  این ام المومنین است که همه صفات خوب را در خود جمع کرده است .

ایشان افزودند: حضرت خدیجه سلام الله علیها با خود گفت من زن هستم و جهاد بر من واجب  نشده است و آنچه از مال و ثروت داشته در راه خدا از روی اخلاص داد و در جهاد در راه خدا آمد . الحمدالله به لطف الهی با تاسی ازمکتب پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم و امیرالمومنین علیه السلام و حضرت خدیجه سلام الله علیها این انقلاب این نظام در حال پیشروی است .


حفظ حرمت ماه رمضان وظیفه همگان است/ کارگران هم می توانند درسخت ترین شرایط حرمت ماه رمضان را حفظ کنند/ اسلام دین محبت وآسانی است

امام جمعه گتاب در مواجهه صحیح فرهنگی با ناهنجاری هایی مثل تظاهر به روزه خوارینکاتی را اشاره کردند وگفتند:

در فرهنگ متعالی اسلام همه افراد جامعه علاوه بر تکلیف فردی مسئولیت های اجتماعی دارند  و رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: كُلُكُّم راعٍ و كُلُكُّم مَسؤولٌ عَن رَعِيَتِهِ . همه ما مسئولیم، و اینکه به ما چه ربطی دارد فرهنگ غلطی است اما در فرهنگ اسلام ناب و تفکر امیرالمومنین چیزی به نام به من ربطی نداره نداریم همه مسئولیم و باید در مسیر مون انجام بدهیم یکی از مسئولیت‌های اجتماعی ما مسلمانها این است که همه همدیگر را کمک کنیم اعضای خانواده یکدیگر را کمک کنند پدر و مادر فرزندان را کمک کنند و فرزندان پدر و مادر را کمک کنند، همسایه همسایه را کمک کند، روحانی مردم را کمک کند، در ایام تبلیغات رسمی و غیررسمی، و مردم مساجد را آماده کنند، روحانی و مردم باید مسجد و منبر را پاس بدارند و همه این گروه‌ها باید در جامعه نقش آفرینی کنند.

ایشان گفتند: تقویت مراتب معنوی و تقوای اجتماعی و تحکیم پیوندهای ایمانی گسترش ارزشهای اخلاقی گذشته عصبانی نشدن نیت خالص داشت نقص نشدن ناامید نشدن مسیر را پیمودند اینها وظیفه همه ماست که باید به هم سفارش کنیم .دوستان دانشجو، دوستان طلبه، همدیگر را سفارش کنند.ریش سفید هایی که اغلب سواد خواندن و نوشتن ندارند اما با تجربه فراوان و تجربه بالای خود و با پای منبروموعظه  نشستن در سال های متمادی می توانند دیگران را سفارش کنند و دست دیگران را بگیرند و بعضا جاهایی بوده که شما مومنین در همین خطبه های نماز جمعه مرا را اصلاح کردید و با اطلاع دادن و انتقاد و پیشنهاد با تلفن و پیامک و حضورتان و برقراری ارتباط ،انتقادات و پیشنهادهای خود را گفتید و دیدمحق است خود را ساختیم ،اگر انتقادهای شما نبود، اگر لطف و صفا و مهربانی شما نبود، شاید این خطبه‌ای که همه جانبه است و الان خوانده می شود توسط این حقیر در حد خطبه دوازده سال پیش نبوده باشد،همه ما موظف هستیم که همدیگر را سفارش و موعظه کنیم. خداوند متعال دوتا گوش دادند و یک زبان،  یعنی دوباره گوش کن و یک بار حرف بزن، سخن گزافی نیست . و بعد فرمودند:  شما مسئولیت دارید، شما نمی‌توانید بگویید فلانی علنی روزه  می خورد من چه کار کنم ما هم با ید شئونات این ماه را در مکان‌های عمومی رعایت کنیم و هم باید با هنجار شکنی های برخی از افراد درروزه خواری و تظاهر به روزه‌خواری  برخورد سنگین داشته باشیم .

استاد حوزه علمیه مازندران حجت الاسلام تقی پوربه احکام روزه در شرع اسلام اشاره کردند وگفتند:  شما می‌دانید بر اساس احکام نورانی اسلام برخی بیمارندو برخی مسافر اند و از روزه‌ داری معافند.  اسلام می‌گوید: اگر جسم سالم است مشکلی نداری و اگر در مشقت شدید واقع نمی‌شوی ، روز بگیر، اما اگر در مشقت شدید واقع می شوید و می بایست طاقت بدهی وروزه بگیری خداوند می فرماید:  من راضی نیستم که سختی و مشقت بکشید،  و تا جایی که طاقت دارید روزه بگیرید اما برخورد با خوردن آشامیدن و استعمال دخانیات در ملأعام وظیفه همه ماست .

خطیب جمعه گتاب افزودند: بنابر قانون ۶۳۸  مجازات اسلامی روزه خواری علنی جرم است،  البته این فضا باید مدیریت شود و گرنه دستگاه قضایی می تواند به عنوان جرم به آن ورود پیدا کند اما با اطلاع رسانی و همکاری باید مدیریت شود اگر بگوید قانون شده و از گردن من ساقط هست به عنوان یک شهروند دینی هرگز اینطور نباید باشد و نباید نسبت به روزه‌خواری بی‌تفاوت باشیم.

امام جمعه گتاب در خطبه دوم با اشاره به فصل کارکشاورزی در ماه رمضان امسال گفتند: وقتی این مسائل را مطرح می‌کنیم یکی از دوستان مطالبی را گفتند مبنی براینکه الان فصل کارونشا است و کارگران  می گویند:  ناهارو صبحانه می خواهیم،  برخی از کارگرها می گویند اسلام به فکر ما نیست .

ایشان افزودند: چرا اسلام  به فکر ما نیست؟ اسلام را ه قرار داده است،  سحری خوردن سخت است ؟چگونه است که برای شب نشینی ها و عروسی ها ساعت ها بیدار هستیم تا نیمه شب بیداری می‌کشیم اما برای ماه رمضان یک ساعت سحری را تحمل نداریم. کسی که در طول روز روز می‌گیرد و کارگر است اسلام برای او را ه قرار داده است می تواند از صبح تا قبل از ظهر  بیست کیلومتر ونیم طبق فتوای مقام معظم رهبری ازمحا خود خارج شود و آب ونانی بخورد و بعد بیاید در زمین کار کند و روزه بگیرد و ناهار بخورد نوش جانش اما علنی نباشد.  اسلام آسان گرفته است خداوند می فرماید: "یرید الله بکم الیسرولایریدبکم العسر".  اگر آسان نمی گرفت، می‌گفتند دین اسلام دین خشونت است،  دین بد اخلاقی است ، دین بی‌مهری و محبت است.  حالا راه گذاشته است می‌گویند عجب این آخوندها کلاه شرعی می‌گذارند.

بنابر نقلی روزی پیغمبر با اصحابش به جایی می‌روند پیغمبر فرمود روزه ‌دارید گفتند بله.  پیغمبر فرمود:  من که پیغمبرشما هستم مسافر هستم روزه خوردم.  گفتند نه یا رسول الله،  ما طاقتش رو داریم  و پیامبر فرمود: تو وژن تو تا قیامت در برابر اسلام و احکام اسلام تسلیم نخواهد شد و در برابر احکام اسلام خواهید ایستاد .جایی که روزه ضرر دارد که پزشک تشخیص می دهد، روزه  ضرر دارد واگر روزه بگیرد بر او حرام است.  اینکه کارگر آنقدر روزه را نگه دارد که ضعف شدید پیدا کند در این صورت به همان اندازه می تواند بخورد که ضعف او برطرف شود . حالا اسلام مهربان هست یا نه ؟اسلام راه گذاشته یا نه؟

حضرت حجت الاسلام تقی پورامام جمعه گتاب به مناسبت  ماه مبارک رمضان گفتند : نکته بعدی روزه  دخترانه است. دختران کلاس چهارمی که سن تکلیف رسیده اند و پسرانی که سن تکلیف آنهاست در مورد سن تکلیف به شمسی گاهی وقتا می پرسند سن به شمسی برای دختران ۸ سال و ۸ ماه و ۲۰ روز شمسی است وبرای پسران 14 سال و6ماه و15 روز شمسی است که روزه واجب می شود.

ایشان به سه اصل درتربیت دینی فرزندان خصوصا روزه داری فرزندان اشاره کردند وافزودند:  اگر سه تا اصل رعایت شود دختران و پسران از ابتدای سن تکلیف روزه می‌گیرندو مردم هم بدون بهانه روزه می گیرند.

1- اصل الگو‌سازی:  آنچه که در رفتار و عمل انسان ها تاثیر می گذارد الگو و شخصیت‌های الگویی است، مثلا سیره فرهیختگان، سیره بزرگان و علما.

2- اهتمام به شیوه های تشویقی در جامعه : هرکس به لحاظی مورد تشویق و قدردانی قرار گرفت موجی از گرایش به همان کار میان همان شخص ایجاد شده است. مثلاً دخترم روزه دار است،بگویم  قربان دختر روزه دارم، دستش را بگیرم و ببوسم و به او قول دهم بعد ماه رمضان مسافرت و گردش ببرم ، یا هدیه برایش بگیرم.  نه اینکه از همان اول زیر پای او را خالی کنم و روزه را با جلوه بدی به او نشان دهم.  برای اوجشن تکلیف بگیرم، مثلاً غذای افطاری غذایی باشد که دخترم و پسرم دوست دارد تا تشویق شود.خدا رحمت کند امام راحل را که همسرشان آمدند گفتند: دختران نمی توانند روزه بگیرند، امام فرمود: ماشینی‌آماده کنند و دختران را تا حد مسافت شرعی ببرند تا روزه نگیرند و کفاره برای آنها واقع نشود .

3- اینکه دختر خانم ها و پسر ها سحری بخورند زمان سحری بیدار شوند و تشویق کنیم که روزه بگیرند.

نکاتی در مورد تبلیغ در ماه رمضان

امام جمعه گتاب نکاتی در مورد تبلیغ در ماه رمضان را به سکان داران تبلیغ گوشزد کردند.

ایشان گفتند:

1- تنوع در موذنین: همیشه موذن یکی نباشد. پیرمردها به جوان و نوجوان هم اجازه اذان گفتن بدهند

2- فکر اموات باشید دست اموات کوتاه است آن‌ها محتاج به یک آیه و صفحه قرآن و یک لا اله الا الله و ... هستند .

3- افطاری دادن بدون تشریفات : ثواب افطاری دادن بیشتر از روزه داری است ،اما چون تشریفاتی هست زورهر کس نمی رسد افطاری بدهد.

4- اهمیت قرآن : جمع‌خوانی قرآن، مسابقه ، تفسیر و ... در برنامه‌های قرآنی قرار داده شود.

5- اهمیت نشست بعد از منبر در مسجد بعد مراسمات مسجد : روحانیون انشالله بعد از منبر نشستی داشته باشند ونشست‌ها نشست‌های پرسش و پاسخ باشد.

6- رعایت صدای بلندگوها: فقط مجاز به پخش اذان هستیم و اگر منتقد و مخالف هم داشته باشیم و اعتراض کنند فقط در حد پخش اذان  اجازه داریم.

پیام قاطعانه برجامی ایران به آمریکا و کشورهای اروپایی

امام جمعه گتاب در خطبه دوم به پیام قاطعانه برجامی ایران به آمریکا و کشورهای اروپایی اشاره کردند وگفتند: اروپا باید میان استمرارهمراهی با کاخ سفید و حفظ منافع ایران، مطابق توافق هسته ای ، حتما یک گزینه را انتخاب کند.  یک سال معطل شدیم بعد از خروج رییس دولت آمریکا از برجام آن هم خروجی یک طرفه و بعد از تعهدات فراوان به اذعان مجامع بین المللی و به اذعان همه روسای کشورهای اروپایی، ما بندبند برجام را اجرا کردیم. یک سال هم صبر و حوصله به خرج دادیم و اکنون در سالگرد برجام ایران اعلام کرد حالا که آمریکا عهد شکنی می کند وشما هم کار را طولانی کردید و در زمین بازی ترامپ بازی می کنید و به نفع او هستید، ما هم کاهش سطح تعهدات را در طول چند ماه پیش می گیریم وبه این پنج کشور اروپایی یعنی (آلمان ،روسیه ، فرانسه، چین و انگلیس )ما پیام خودمان را به آنها اعلام کردیم و گفتیم که بر اساس بندهای ۲۶ و ۳۶ به کشور ما حق داده می‌شود که اگر طرف مقابل نقض عهد کرد، جمهوری اسلامی می‌تواند به طور بند بند یا به طور کلی از تعهدات نقض شده طرف مقابل خارج شود ما تا ۶۰ روز دیگر فروش اورانیوم غنی شده نداریم و فروش مازاد آب سنگین اراک را هم فعلا نداریم ، اما ۶۰ روز مهلت می دهیم بعد از ۶۰ روز هم تئوریک های اروپایی یعنی سه کشور آلمان و انگلیس و فرانسه که بیشتر شرارت دارند و سنگ اندازی می کنند اگر نتوانند عمل کنند، جمهوری اسلامی ایران غنی سازی اورانیوم را ازسطح  ۳.۶۷ درصد بالاتر می‌برد و راکتور اراک را که متوقف شده دوباره راه اندازی خواهد کرد، اما اگر زمانی آنها پرونده جمهوری اسلامی را به شورای امنیت ملی و سازمان ملل ارجاع دهند و دوباره بخواهند بازی را به نفع آمریکا اجرا کنند، با ضربات ساخت ایران روبرو خواهند شد وکشورهای اروپایی به ویژه کشور آلمان انگلیس و فرانسه موظفند که به این تعهدات عمل کنند و علت این راهپیمایی امروز بعد نماز جمعه هم این است که اگر این ۳ کشور اروپایی بخواهند همچنان در دوراهی حفظ منافع ترامپ و آمریکا و حفظ منافع ایران بر اساس برجام همچنان یکی بر میخ و یک برنعل بکوبند ما میخ تویله را بر تابوت آنها خواهیم کوبید.


- - -