پربازدیدترین مطالب

امام جمعه گتاب در یادداشتی نوشت: رازماندگاری و تاثیرگذاری کتاب الغدیر، به‌کار بستن شیوه قرآنی جدل است مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
دوشنبه, 12 شهریور 1397 ساعت 05:25

امام جمعه گتاب در یادداشتی نوشت: رازماندگاری و تاثیرگذاری کتاب الغدیر، به‌کار بستن شیوه قرآنی جدل است

 


حجت الاسلام والمسلمین تقی پور: راز ماندگاری و تاثیرگذاری کتاب «الغدیر» جدل است
به گزارش روابط عمومی ستاد نماز جمعه بخش گتاب به نقل از خبرنگار خبرگزاری بلاغ، آنچه شیعه را با وجود دشمنی دشمنان عنود و قسی القلب، پرآوازه کرده و نام مولی علی(علیه السلام) را با وجود معاذالله لعن آن امام بر فراز همه منبرهای شرق و غرب عالم بنا بر گزارش آقای یاقوت حموی در معجم البلدان پرفروغ کرد تا بدانجا که امروز زیر پرچم امیرمومنان است که دنیا از آمریکای لاتین، آفریقا و اروپا گرفته تا سوریه، عراق، یمن و بحرین بیدار شد و علیه استکبار و ظلم و خود کامگی به پا خاسته است.

همه این نفوذ گسترده که با مشخصه تفکر علوی(علیه السلام) در اقصی نقاط عالم درمیان ملت‌ها نه دولت‌ها قابل مشاهده است بخاطر آن مشی و منطقی که شیعه از محضر قرآن کریم آموخته و به‌کار بسته است یعنی منطق جدل.

وَجادِلهُم بِالَّتی هِیَ أَحسَنُ و با بهترین شیوه با آنان مجادله کن.

این منش و این منطق درکتاب ۲۰جلدی الغدیر که فعلاً ۱۱جلد آن چاپ شده تبلور یافته است.

مصادر و منابعی که در کتاب الغدیر مورد استناد قرار گرفته همگی از منابع علمای اهل سنت است و این بدین معنا نیست که کتب اهل سنت در نظر علامه امینی دارای اعتبار و یا کتب علمای مذهب شیعه غیر قابل اعتماد، یکی از قواعد اساسی منطقی جدل است.

جدل یعنی احتجاج از طریق ارائه مسلّمات طرف مقابل مرحوم علّامه با عنایت به همین قاعده منطقی، مطالب الغدیر را با استناد به اقوال و آراء اهل سنت استوار ساخت.

خود او می‌فرماید "مطالبی که ما در الغدیر گفته‌ایم مذهبی نیست، بلکه اسلامی است" یعنی مسائلی نیست که فقط مذهب شیعه بدان معتقد باشد بلکه مطالبی بود که در میان جمیع مذاهب اسلامی متّفق علیه است.

البته خود علامه امینی در جای دیگر فرمود "من برای نوشتن الغدیر ده هزار کتاب را (که ممکن است هر کتاب در چندین مجلد باشد) از بای بسم‌الله تا تای تمّت خواندم و به صد هزار کتاب مراجعات مکرر داشتم البته این کار آسانی نبوده است" و این نشان از بزرگی، عظمت و غنی بودن این مجموعه می‌باشد.

امروز تاثیر کتاب علامه امینی‌ها و علامه عسکری‌ها بیش از منطق فحش، سب و ناسزا تاثیرگذار است.

با تالیفات این دو عالم عظیم‌الشان هزاران نفر به شیعه گرویده‌اند اما با عملیاتی شدن منطق سب، فحش و لعن علنی و صریح، هزاران شیعه به مسلخ رفته‌اند.

این مهم گوشزد می‌کند که باید با منطق قرآنی جدل غدیر را تبلیغ کنیم.

- - -