پربازدیدترین مطالب

نماز جمعه، با انقلاب از اسارت طاغوت نجات یافت مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
سه شنبه, 09 مرداد 1397 ساعت 06:09

ماز نیوز: امام جمعه بخش گتاب: نماز جمعه، با انقلاب از اسارت طاغوت نجات یافت


ترور فیزیکی ائمه جمعه در دهه 60 و ترور شخصیتی در دهه ی 80 و 90 حکایت از تاثیر موثر نهاد پربرکت نماز جمعه است.
نماز جمعه، با انقلاب از اسارت طاغوت نجات یافت

به گزارش روابط عمومی ستاد نماز جمعه بخش گتاب به نقل از مازنیوز ، نماز عبادی سیاسی جمعه بخش گتاب بابل به امامت حجت الاسلام تقی پورامام جمعه  بخش گتاب، 5 مرداد 1397 با حضور مردم خداجوی بخش گتاب برگزار شد. وی ابتدا بمناسبت 5مردادماه سالروزاقامه اولین_نمازجمعه کشور در سال1358 به امامت  آیت الله طالقانی ره را تبریک گفتند.

امام جمعه گتاب : ترور فیزیکی ائمه جمعه در دهه 60 و ترور شخصیتی در دهه ی 80 و 90 حکایت از تاثیر موثر نهاد پربرکت نماز جمعه است

حل معضلات اجتماعی/ سیاسی /عاطفی/ شبهات/ خانوادگی/اداری/

امام جمعه گتاب گفتند: نماز جمعه تهران که خطیب مجاهدش و مامومین آن مورد ترور منافقان قرار گرفتند: اما صحنه را خالى نکردند. امامان جمعه ى برجستهى کشور که خود شهید محراب شدند. نماز جمعهى آبادان که در طول سالهاى جنگ تحمیلى و محاصره ى این شهر نماد مقاومت ملت ایران بود. نمازهاى جمعه ى سال 76 قم و تهران که کمر فتنهسازى جریان مهدى هاشمى را شکست. نماز جمعه هاى ماندگار سال هاى مختلف رهبرى به خصوص نماز جمعه سال 88 ایشان که بخش قابل توجهى از فتنهى 88 را خاموش کرد. نماز جمعه هاى قم، تبریز، رشت و مشهد و بسیارى دیگر از شهرهاى ایران که در دى ماه 88 پایه گذار حماسه ى 9 دى شدند و... را مى توان به عنوان نمونه هایى از نمازجمعه هاى موفق معرفى کرد.

وی ادامه داد : امید است که این پایگاه عبادى سیاسى با حضور هرچه شکوهمندتر مردم مسلمان و انقلابى ایران به پایگاهى براى مبارزه با ظلم مستکبران و زورگویان تاریخ تبدیل شود و هرچه زودتر با حضور حضرت ولى عصر(عج) این فریضه الهى اقامه شود.

وی گفت: امام باقر علیه السلام فرمودند : بخدا قسم شنیدهام که یاران پیامبر از روز پنجشنبه خود را برای نماز جمعه آماده می نمودند

نماز جمعه از اسارت آزاد شد.

خطیب جمعه های گتاب گفتند: در اکثر شهرهاى مهم کشور ازجمله تهران، اصفهان، تبریز، قم و مشهد در دورههاى مختلفى همچون صفویه و قاجاریه برگزار مىشد، اما به دلیل اینکه ائمه جمعه از طرف پادشاه و افراد دربارى تعیین مى شد، این فریضه به معناى واقعى آن اقامه نم ىشد و به تدریج از اهمیت این پایگاه و کارکرد واقعى آن کاسته شد و یا حتى جایگاه واقعى خود را از دست داد. چنانکه شاهد آن هستیم که در زمان ناصرالدینشاه امام جمعه به آلتى در دست حکومت بدل شده بود و در زمان امیرکبیر، امام جمعه تقریباً حکم حامى دولت مرکزى را پیداکرده بود تا آنجا که منصب امام جمعه تهران، موروثى شد و کار به جایى رسید که یکى از افراد این سلسله ى امام جمعه ها، در سن یازده سالگى به این منصب نائل شد و با توجه به اینکه پیش نمازى و خطبه خواندن در این سن شرعاً جایز نیست، تا رسیدن به سن بلوغ، وکالتاً شخص دیگرى نماز جمعه را برگزار مى کرد.

وی افزود: این روند در زمان پهلوى شکل بدترى به خود گرفت و تا جایى ادامه یافت که به دلیل سیاست هاى دین ستیزانه این حاکمان، نماز جمعه علیرغم اینکه جایگاهى سیاسى نداشت، حتى به حالت تعطیل نیز درآمد.

دوشنبه اما با پیروزى انقلاب اسلامى در بهمن ماه 57 بود که این فریضه الهى به معناى واقعى آن احیاء شد و حقیقتاً باید آنرا از دستاوردهاى عظیم انقلاب کبیر اسلامى ایران دانست.

و از زحمات و تلاش های و تعامل شما مومنین و نمازگزاران و خانواده های معظم شهدا و مسئولین محترم ادارات بخش گتاب، از جمله بخشداری ، حوزه قضائی ، شورای شهر و شهردار ، شورای بخش و شورای اسلامی روستاها و دهیاران ، نیروی انتظامی و فرماندهان حوزه های مقاومت بسیج 4 گانه بخش و به خصوص فرماندهان پایگاه و نیروی مقاومت بسیج که در گرما و سرما پشتیبان ما بوده و همچنین از متولی مسجد جناب آقای حسن ابراهیم نتاج و هیئت امنای مسجد جامع بیل پی و مردم این منطقه و آموزش و پرورش و مدیریت و کارکنان مدرسه شهید طالشیان ، هیئت مدیره و کادر اداری قرض الحسنه باب الحوائج شهر گتاب، اعضای محترم ستاد مشاوره و هیئت امنای ساخت مصلی و ستاد اجرایی نمازجمعه که فی سبیل الله زحمت می کشند و هیچ گونه حق الزحمه و حقوقی دریافت نمی نمایند تقدیر و تشکر دارم.

روابط عمومی ستادنماز جمعه گتاب, [۲۹.۰۷.۱۸ ۱۲:۵۶]
اگه قصور و کمبودی در برنامه های ما وجود دارد به خاطر ضعف این حقیر می باشد. و انشاالله شامل عفو و بخشش نمازگزاران و مومنین قرار بگیریم. به برکت صلوات برمحمدوآل محمد.

امام جمعه گتاب گفتند: اقامه نماز جمعه مدیون اندیشه هاى متعالى و بلند حضرت امام(س) و شاگردان ایشان است. ایشان در کتاب «کشف الاسرار» که در اولین سالهاى سلطنت محمدرضا شاه انتشار یافت، اشاره کوتاهى به مسأله نماز جمعه کردند، ولى در کتاب «تحریرالوسیله» که در زمان تبعید به ترکیه تألیف فرمودند، به طور مشروح پیرامون آن مسائلى را ذکر کردند. البته بعضى از مسائل مربوط به نماز جمعه که در این کتاب آمده است، در اکثر کتب فقه شیعه و حتى غیر شیعه نیز به چشم مى خورد؛ مانند مسائل مربوط به محل برگزارى نماز، تعداد شرکت کنندگان و... ولى یکى از مسائل مربوط نماز جمعه در کتاب تحریر الوسیله حضرت امام(س) مسأله اى است که نسبت به آن دوران کاملاً تازگى داشت، ایشان در آنجا فرموده اند: «و بالجمله جمعه و خطبتاها من المواقف العظیمه للمسلمین کسائر المواقف العظیمه مثل الحج و المواقف التى فیه العیدین و غیرها و مع الاسف اغفل المسلمون على الوظایف المهمه السیاسیه فى هذا و فى غیرها من المواقف ......الاسلام دین السیاسه بشؤونها یظهر لمن له ادنى تدبر فى الاحکام الحکومیه و السیاسیه و الاجتماعیه و الاقتصادیه فمن توهم ان الدین منفک عن السیاسه فهو جاهل لم یعرف الاسلام و لاسیاسه.» (تحریرالوسیله، ج1، ص426) امام راحل(ره) امام راحل همواره از تعابیرى چون: «دژ مستحکم»، «سنگر اسلامى»، «امر مهم»، «فریضه وحدتآفرین و دشمنشکن»، «نماز پرصلابت جمعه»، «فریضه الهى»، «نماز وحدتبخش.»


وی گفت: حضرت امام خمینی(ره) فرمودند: نماز جمعه نمایشى از قدرت سیاسى اجتماعى اسلام است. درعین حالى که عبادت است. در خطبه نماز جمعه باید مسائل سیاسى روز مطرح بشود، گرفتارى مسلمان ها طرح بشود.

نماز جمعه؛ پشتوانه محکم نظام اسلامى

نماز جمعه ... در پیشبرد انقلاب اسلامى ما، عامل مؤثر و بزرگى است.

وی گفت: مقام معظم رهبری(مدظله العالی) فرمودند: نماز عبادى سیاسى که تعبیرى بود که آن روز ظاهراً از زبان امام بزرگوارمان(ره) صادر شد، به این معنا است؛ هم مرکز عبادت است، هم مرکز آگاهى معنوى و سیاسى است که این آگاهى موجب نلغزیدن، راه کج نکردن و به زانو درنیامدن یک ملت است... اینجا، هم پایگاه معنویت است، هم پایگاه مقاومت.

برکات و ثمرات نماز جمعه براى نظام اسلامى

هشت سال دفاع مقدس ما از نماز جمعه ها نیرو گرفت و در نماز جمعه ها تبیین شد. سخت ترین دوران این انقلاب... که توطئه عظیم سیاسى علیه امام و انقلاب و کشور طراحى و اجرا مىشد، این توطئه در نماز جمعه ها شکست خورد.

نماز جمعه؛ قرارگاه ایمان و تقوا، قرارگاه بصیرت، قرارگاه اخلاق است

نماز جمعه یک قرارگاه است؛ قرارگاه ایمان، قرارگاه تقوا، قرارگاه بصیرت، قرارگاه اخلاق. .... قرارگاه هاى میدان جنگ هرکدام فرماندهى دارند؛ فرمانده قرارگاه امامت جمعه، شخص امام جمعه است.

نماز جمعه، سنگر وحدت و عزت در نظام اسلامى است

نماز جمعه در نظام جمهورى اسلامى ایران احیا شد

امام جمعه گتاب گفتند: مردم ایران پس از سالیان متمادی تعطیلى نماز جمعه توسط ابوذر زمان و مبارز خستگى ناپذیر و یار دیرین امام و انقلاب مرحوم آیت -الله طالقانى، در هواى گرم پنجمین روز مردادماه سال 1358 (سوم رمضان 1399 ق) و در میان حضور باشکوه و میلیونى نمازگزارانى انقلابى و روزه دار از سراسر شهر تهران برگزار شد.

✅ایشان گفت: اقدامى که منجر شد از آن زمان تا کنون اندیشه سیاسى انقلاب اسلامى که در اندیشه امام خمینى(ره) شکل گرفته بود، در این جایگاه نماز جمعه که تبلور و تجلى عینیت سیاست و دیانت اسلام است، در بیانات ائمه جمعه نمودى عینى و تبیینى رساتر پیدا کند و پایگاهى براى وحدت، انسجام و تعالى اندیشه است.

- - -