پربازدیدترین مطالب

حوزه و دانشگاه ۲ اصل در پیشرفت اسلامی/تعهد دانشگاهیان در پیوند با مراکز حوزوی به دست خواهد آمد مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
سه شنبه, 28 آذر 1396 ساعت 10:47

گزارش ویژه بابل نوین از روز وحدت حوزه و دانشگاه: حوزه و دانشگاه ۲ اصل در پیشرفت اسلامی/تعهد دانشگاهیان در پیوند با مراکز حوزوی به دست خواهد آمد

 


وحدت حوزه و دانشگاه به عنوان دو پایگاه مهم فکری فرهنگی جامعه، برای حفظ فرهنگی اصیل در مقابل هجوم ارزش‌‏های غربی و وارداتی، امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است

به گزارش روابط عمومی ستاد نماز جمعهخ بخش گتاب به نقل از بابل نوین، در دنیای کنونی اصل اتحاد بین تمامی جوامع بشری پذیرفته و در جهت پیشرفت قابل اعتناست از این‌رو این اصل در کنار روز شهادت آیت‌الله دکتر محمد مفتح از روحانیون پیشگام در دانشگاه‌ها باعث شد تا ۲۷ آذر ماه هر سال با نام روز وحدت حوزه و دانشگاه معرفی شود. تاریخ معاصر کشور ما در سده اخیر، شاهد تلاشی منسجم و سازمان یافته از سوی حاملان و حامیان جریانات استعماری در جهت ایحاد شکاف یا بالابردن دیواری رفیع بین دو محور تاریخ‌ساز کشور یعنی حوزه و دانشگاه بوده است.

در نیم قرن اخیر هم در حوزه و هم در دانشگاه، بزرگمردانی برای پر کردن این شکاف و برداشتن این دیوار همت کرده‌اند تلاش‌های این اندیشمندان در آستانه انقلاب اسلامی به بار نشست و حاصل آن در پیروزی و فرجام شکوهمندانه انقلاب تجلی یافت.

در میان چهره‌های شاخصی که در این طریق گام نهادند، نام شهیدان والامقام مطهری، بهشتی، باهنر و مفتح از درخشش ویژه‌ای برخوردار است و از قضای روزگار، اینان همان کسانی هستند که دشمنان نظام از ابتدای امر آنان را آماج تهمت‌ها و نهایتا ترور ناجوانمردانه قرار دادند و این رویکرد، آشکارا مؤید این نکته عبرت‌آموز است که دشمنان نظام در شناسایی و امحای چهر‌های مقوم و سرنوشت‌ساز و موثر انقلاب، از توانائی بسیار بالایی برخوردارند و هنوز نیز با وجود تغییر شیوه‌ها، لحظه‌ای در نابودی عناصر تاثیرگذار تردید نخواهند کرد.

وحدت حوزه و دانشگاه به عنوان دو پایگاه مهم فکری فرهنگی جامعه، برای حفظ فرهنگی اصیل در مقابل هجوم ارزش‌‏های غربی و وارداتی، امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است وحدت و همکاری میان این دو نهاد، نه یک وحدت فیزیکی و شکلی، بلکه تقارب و یکی شدن در مبانی معرفت شناختی، ارزش‌‏های فرهنگی و دغدغه‌ها و حساسیت‏‌های سیاسی – اجتماعی است و همین حالت است که هر یک از این دو قشر را در جایگاه واقعی خود قرار داده است.

بزرگترین فجایع عصر حاضر در جهان اسلام جدایی حوزه و دانشگاه است

حجت‌الاسلام دکتر حسین تقی‌پور در گفت‌و گو با خبرنگار بلاغ با اشاره به لزوم وحدت حوزه‌و دانشگاه اظهار کرد: حوزه و دانشگاه اگر باهم نباشند بنابر فرموده امام راحل کشور سقوط می‌کند و کشور و اسلام به هلاکت می‌رسد بنابراین اگر بخواهیم کشور که با شعار امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) شروع و قیام کرد به نتیجه برسد، باید حتما این اتحاد و وحدت را ایجاد کنیم.

ایشان با تاکید بر گفتمان امام(ره) در این موضوع از زبان ایشان افزود: دشمنان‌مان دارای سه هدف هستند برای اینکه حوزه و دانشگاه را جدا کنند و این وحدت پا نگیرد، یکی جدایی مردم از روحانیت و اسلام، دوم اختلاف بین ملت و سوم غارت کشور است.

تولیت حوزه علمیه امام‌حسین(علیه السلام) شهر گتاب ادامه داد: مطمئن باشید که بزرگترین فجایع عصر حاضر در جهان اسلام همین جدایی حوزه و دانشگاه است و قطعا اجانب برای تفرقه‌اندازی بین این دو قطب هم آدمش را تربیت کردند و هم به فرموده حضرت آقا آن‌ها را در صدد نفوذ دادن به بدنه کشور و نهاد مقدس حوزه و دانشگاه هستند بنابراین سخن امام(ره) را فراموش نکنیم.

این مسئول تصریح کرد: نکته دیگر در راز وحدت است چون خداوند نامحدود و مخلوق هرکه باشد محدود است بنابراین ما نمی‌توانیم یک تنه تمام بار یک کشور اسلامی و الهی را بردوش کشیم، تقریبا در این زمینه تقسیم کار شده است.

حجت‌الاسلام دکتر تقی‌پور گفت: حوزه آمد تبیین قول خدا را به عهده گرفت و دانشگاه به تشریح فعل خدا می‌پردازد، اگر قول خدا تبیین نشود و فعل خدا تشریح نشود جامعه به سمت الهی بودن پیش نمی‌رود.

ایشان با اشاره به مشکلات متعدد در جوامع مختلف بشری افزود: امروز می‌بینید جوامعی که به فعل خدا رسیدند و به قول خدا توجه نکردند دچار نابسامانی‌های فراوان شدند و حتی خودشان هم در آن مانده‌اند.

امام جمعه گتاب با تاکید بر روی مساله تبلیغات اظهار کرد: یک سری کارها کارهای رو بنایی و شعاری است که من معتقدم این‌ها لازم است مثلا یک روز در تقویم برای وحدت حوزه و دانشگاه نام‌گزاری کنند که کردند و حوزه و دانشگاه باهم رفت و آمد کنند، این‌ها کار روبنایی است اما برخی کارها زیربنایی است، اینکه حوزه خیال نکند علوم اسلامی فقط فقه و اصول است چون اگر ما فقط به علوم اسلامی، فقه و تفسیر بپردازیم این زاویه‌ای ایجاد می‌کند که آن زاویه هرچه امتداد پیدا کند درجه زاویه بیشتر و شکاف بیشتر می‌شود.

حجت‌الاسلام دکتر تقی‌پور ادامه داد: دانشگاهیان هم اسلامی هستند چون فعل خدا را تشریح می‌کنند مثلا یک ستاره‌شناس، زیست‌شناس و دارندگان سایر علوم حتما دارند می‌گویند عجب خدایی، چه چیزهایی آفریده و این مهم است و از طرفی دیگر کار روبنایی دیگر این که دانشگاه فکر نکند با صرف تبیین فعل خدا دیگر زندگی‌ها تامین می‌شود.

تولیت حوزه علمیه امام‌حسین(علیه السلام) شهر گتاب در پایان گفت: اگر ما این دو کار را انجام دهیم یعنی حوزه بداند علوم اسلامی منحصر به فقه، تفسیر و اصول نیست و دانشگاه هم بداند گرفتاری‌هایش فقط گرفتاری جسمی و ظاهری نیست، برای اینکه انسان را به قله آرامش و سرمنزل مقصود برسانیم قطعا با تحقق بنیادین حاصل می‌شود.

- - -