پربازدیدترین مطالب

مومن باتقواست / خصوصیات مومن از نگاه امام صادق علیه السلام مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
چهارشنبه, 12 تیر 1398 ساعت 06:30

امام جمعه گتاب درخطبه اول: مومن باتقواست / خصوصیات مومن از نگاه امام صادق علیه السلام.


به گزارش روابط عمومی ستاد نماز جمعه بخش گتاب، نماز عبادی سیاسی جمعه بخش گتاب از استان مازندران به امامت حجت الاسلام و المسلمین تقی پور امام جمعه بخش گتاب، مورخ 7  تیر  1398 با حضور مردم مومن و انقلابی بخش گتاب برگزار شد.

حجت الاسلام حسین تقی پورامام جمعه گتاب بااستمداد از آموزه های امام صادق علیه السلام گفتند: تقوا یعنی آموزه های امام صادق علیه السلام در زندگی ما در رفتار و کردار ما تحقق پیدا کند. آموزه های امام صادق علیه السلام که حق است و در گفتار، رفتار و کردار ما اجرا شود،  اگر تقوا باشد، آسایش و آرامش و لذت در زندگی برای انسان‌ها خواهد بود. اگر تقوا بود، کامیابی و موفقیت در زندگی به دست خواهد آمد. شهادت امام صادق علیه السلام را در پیش داریم. ایشان به معرفی اجمالی از امام صادق علیه السلام پرداختندوگفتند: نام مبارک امام صادق علیه السلام، جعفر بن محمّد می باشد. کنیه این بزرگوار اباعبدالله است، لذا اگر در روایت می فرمایند: اباعبدالله یا قال اباعبدالله و یا غیره.  منظور از اباعبدالله، کنیه این امام بزرگوار،  یعنی امام صادق علیه السلام است.  برخلاف زیارتنامه ها که اباعبدالله، منظور امام حسین علیه السلام می باشد. لقب شریف این بزرگوار صادق است. ایشان امام ششم ما و معصوم هشتم ما می‌باشند. هفدهم ربیع الاول سال ۸۳ هجری قمری به دنیا آمدند واز مادری به نام ام فروه در مدینه چشم به جهان گشودند و عمر شریف ایشان ۶۵ سال بود که ۳۴ سال امام بودند. امام صادق عایه السلام  ۲۵شوال سال 148 هجری قمری به شهادت رسیدند. ایشان در مدینه، در قبرستان بقیع دفن هستند  دربقیع چهار امام ما مدفون هستند.

ایشان به روایتی ازامام صادق علیه السلام اشاره کردندوصفات مومن را برشمردندوگفتند: از امام صادق علیه السلام روایتی آمده است که علامه مجلسی رحمة الله علیه در بحارالانوار نقل کرده اند وهمچنین درمهجه البیضاء هم نقل شده است.  در این روایت امام صادق علیه السلام آمده است که مومن چهل و خورده ای صفت را داراست. اگر مومن هستیم در هر جایی و هر کاری و هر مکانی اگر به عنوان مومن هستیم، باید این خصوصیات را دارا باشیم و به تعبیر قرآن،  مومن با مسلمان فرق دارد، مسلمان یعنی کسی که بگوید اشهد ان لا اله الا الله، اشهدان محمد رسول الله، و بالاتر اشهد ان علی ولی الله. اما مومن یعنی کسی که حضرت امام صادق علیه السلام فرمود:

صِفَةُ اَلْمُؤْمِنِ :  1- قُوَّةٌ فِي دِينٍ، در دین استوار است، جان می دهد اما دین نمی دهد، آبرو می‌دهد اما بی دینی نمی‌کند.

2- وَ حَزْمٌ فِي لِينٍ: می‌فرماید که مومن نرم خویی است اما آینده نگر هم هست.

3- وَ إِيمَانٌ فِي يَقِينٍ:  و ایمان در یقین دارد مومنی مانشت یقین است.

4- وَ حِرْصٌ فِي فِقْهٍ: حریص و شتابان در کسب معارف الهی است.

5- وَ نَشَاطٌ فِي هُدًى: در هدایت مردم با نشاط است، خدا شهید بهشتی  ره  را رحمت کند که در هدایت مردم با نشاط و استوار بودند.

6- وَ بِرٌّ فِي اِسْتِقَامَةٍ: واستقامت در راه خدا و رسیدن به اهداف الهیه

- - -