پربازدیدترین مطالب

پنج درس پذيرش قطعنامه 598 برای امروز // امام می فرمود: شوراي نگهبان منتظر اهانت ها باشد مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
شنبه, 23 تیر 1397 ساعت 09:24

امام جمعه گتاب: پنج درس پذيرش قطعنامه 598 برای امروز // امام می فرمود: شوراي نگهبان منتظر اهانت ها باشد


به گزارش روابط عمومی ستاد نماز جمعه بخش گتاب، نماز عبادی سیاسی جمعه بخش گتاب بابل به امامت حجت الاسلام والمسلمین تقی پور امام جمعه محترم بخش گتاب، 22 تیر 1397 با حضور مردم خداجوی بخش گتاب برگزار شد.


به مناسبت سالروز آغاز به كار اولین دوره شوراى نگهبان در 26 تیر ماه 1359؛

حجت‌الاسلام تقی‌پور گفتند: شوراى نگهبان؛ پشتیبان واقعى مردم و نظام اسلامى و خار چشم دشمنان و بد خواهان ، در انجام وظایفش ذره ای کوتاه نیاید.

امام راحل «از تحمل زحمات و رنج هاى شما تشكر مى كنم. شما توقع نداشته باشید كه مورداهانت واقع نشوید. همه مى دانید تا كسى كارى انجام ندهد كسى به او توهین نمى كند. توهین براى كسانى است كه مى خواهند زنده باشند. هیچكدام از ما نباید انتظار تعریف را داشته باشیم. باید به حكم خدا عمل كنیم و به این هم كارى نداشته باشیم كه چه كسى ازاین كارى كه براى خدا مى كنیم خوشش مى آید و یا چه كسى بدش مى آید. من در تمام مواقعى كه مقتضى بوده است، مجلس و شوراى نگهبان را تأیید كرده ام. ما باید دست دردست یكدیگر بگذاریم تا یك كشور اسلامى درست كنیم. امروز تبلیغات علیه من و شما نیست، تبلیغات علیه اسلام است. اگر ما با اسلام كارى نداشتیم كسى با ما بد نبود. امروز آمریكا و شوروى را كه آنقدر در دنیا فساد مى كنندكسى محكوم نمى كند، ولى تمام محكومیت ها مال ماست. در دنیا تنها ایران است كه موردسؤال است؛ ولى اگر ما وحدت خودمان را حفظ كنیم و هم صدا و همه جهت باشیم از هیچ چیز نباید بترسیم. مهم این است كه با هم خوب باشید و تصمیم داشته باشیم كه مستقل...» (صحیفه امام ج 17ص441)

ایشان در ادامه به قطعنامه 598 و درس هایى براى امروز اشاره داشتند و گفتند: چرا قطعنامه 598 شوراى امنیت از نظر كمى و تعداد واژه هاى به كار گرفته شده، مفصلترین و از نظر محتوا اساسى ترین و از نظر ضمانت اجرایى، قوی ترین قطعنامه شوراى امنیت در مورد این جنگ بود.

1- برخورد منفى ایران با قطعنامه هاى صادره از موضع اقتدار

2- پیروزى هاى بزرگ ایران در جبهه هاى جنگ به ویژه دو عملیات والفجر 8 و كربلاى 5 كه هر دو نیز با موفقیت كامل قرین بود به تصرف منطقه فاو و منطقه شلمچه انجامید و ایران را به شهر استراتژیك بصره كه براى عراق اهمیتى حیاتى داشت، نزدیكتر كرد.

3- توافق آمریكا و شوروى در مورد پایان مخاصمات منطقه هاى

چرا ایران در همان زمان تصویب، قطعنامه را نپذیرفت

با طرح قطعنامه 598 از طرف شوراى امنیت سازمان ملل متحد، حضرت امام خمینى اجازه فرمودند: نمایندگان سیاسى جمهورى اسلامى ایران با طرفهاى بین المللى و تهیه كنندگان قطعنامه در مورد محتواى آن به مذاكره بپردازند. هوشمندى امام مبنى بر مذاكره غیر علنى باعث شد محتواى قطعنامه در حد زیادى كه منافع ایران پس از پایان جنگ را تأمین كند به دنبال داشته باشد.

1- عدم اعتماد به صدام حسین چراكه صدام كه قرار داد 1975 را در جلوى دوربین هاى رسانه پاره نمود و جنگ را شروع كرده بود، می توانست دوباره عهد شكنى كند. باید تضمین لازم براى پاى بندى صدام وجود می داشت.

2- نگرانی هاى حضرت امام بلافاصله بعداز پذیرش قطعنامه توسط ایران اثبات شد. صدام طى یك ماه آخر (از زمان پذیرش قطعنامه توسط ایران تا زمان برگزارى آتش بس در جبهه ها)، حملاتى را با هدف كسب امتیاز از ایران براى استفاده از آن در جلسات مذاكرات صلح انجام داد. سازمان منافقین نیز با حمایت و تحریك رژیم بغداد، عملیات نظامى عمده ى خود را به نام فروغ جاویدان در مرزهاى غربى كشور آغاز كرد كه چهار هزار نفر از نیروهاى سازمان در آن شركت داشتند. این نیروها، حمله را با ادوات نظامى سبك و سنگینى كه صدام در اختیارشان گذاشته بود و با استفاده از صدها خودروى صفر كیلومتر اهدایى كشورهاى عربى، از «سرپل ذهاب» و «اسلام

آباد غرب» آغاز كردند.

3- پذیرش قطعنامه ،جام زهر بود .

ایشان گفتند: پیام حضرت امام پذیرش قطعنامه : در مورد قبول قطعنامه كه حقیقتا مسأله بسیار تلخ و ناگوارى براى همه و خصوصا براى من بود، این است كه من تا چند روز قبل معتقد به همان شیوه دفاع و مواضع اعلام شده در جنگ بودم و مصلحت نظام و كشور و انقلاب را در اجراى آن می دیدم؛ ولى به واسطه ى حوادث و عواملى كه از ذكر آن فعلا خوددارى می كنم، و به امید خداوند در آینده روشن خواهد شد و با توجه به نظر تمامى كارشناسان سیاسى و نظامى سطح بالاى كشور كه من به تعهد و دلسوزى و صداقت آنان اعتماد دارم، با قبول قطعنامه و آتش بس موافقت نمودم؛ و در مقطع كنونى آنرا به مصلحت انقلاب و نظام می دانم. و خدا مىداند كه اگر نبودانگیزهاى كه همه ما و عزت و اعتبار ما باید در مسیر مصلحت اسلام و مسلمین قربانى شود، هرگز راضى به این عمل نمی بودم و مرگ و شهادت برایم گواراتر بود. اما چاره چیست كه همه باید به رضایت حق تعالى گردن نهیم.... من در اینجا از همه فرزندان عزیزم در جبهه هاى آتش و خون كه از اول جنگ تا امروز به نحوه ى در ارتباط با جنگ تلاش و كوشش نموده اند، تشكر و قدردانى می كنم. و همه ملت ایران را به هوشیارى و صبر و مقاومت دعوت می كنم. در آینده ممكن است افرادى آگاهانه یا از روى ناآگاهى در میان مردم این مسأله را مطرح نمایند كه ثمره خوها و شهادت ها و ایثارها چه شد. اینها یقینا از عوالم غیب و از فلسفه شهادت بی خبرند و نمی دانند كسی كه فقط براى رضاى خدا به جهاد رفته است و سر در طبق اخلاص و بندگى نهاده است حوادث زمان به جاودانگى و بقا و جایگاه رفیع آن لطمه اى وارد نمی سازد.... خداوندا، كشور ما و ملت ما هنوز در آغاز راه مبارزه اند و نیازمند به مشعل شهادت؛ تو خود این چراغ پر فروغ را حافظ و نگهبان باش. خوشا به حال شما ملت! خوشا به حال شما زنان و مردان! خوشا به حال جانبازان و اسرا و مفقودین و خانواده هاى معظم شهدا! و بدا به حال من كه هنوز مانده ام و جام زهر آلود قبول قطعنامه را سركشیده ام، و در برابر عظمت و فداكارى این ملت بزرگ احساس شرم سارى مىكنم....

من باز می گویم كه قبول این مسأله براى من از زهر كشنده تر است؛ ولى راضى به رضاى خدایم و براى رضایت او این جرعه را نوشیدم. و نكته اى كه تذكر آن لازم است این است كه در قبول این قطعنامه فقط مسؤولین كشور ایران با اتكاى خود تصمیم گرفته اند و كسى یا كشورى در این امر مداخله نداشته است... .


در پایان خطبه دوم امام جمعه گتاب درس هاى قطعنامه 598 براى امروز را برشمردند.

ایشان گفتند: تردیدى در این نیست كه استحكام وبقاء نظام اسلامى واقتدار كنونى آن مدیون ایستادگى ومقاومت رزمندگان اسلام و پایان آبرومندانه جنگ بدون از دست دادن یك وجب از خاك ایران عزیز است این تجربیات در شرایط كنونى كشور به ویژه پس از برجام و در اوج فشارها وتحریم هاى دشمنان قابل بهره گیرى است، به ویژه آنكه برخى با مقایسه شرایط كشور با زمان پذیرش قطعنامه توصیه می كنند كه ایران جام زهر مذاكره (والبته تسلیم) در برابر آمریكا را سربكشد و این درحالى است كه:

1- استقامت ملت ایران در مقابل شدیدترین تحریم ها، همچون ایستادگى ومقاومت مردم در دوران جنگ تحمیلى بزرگترین سرمایه نظام در پیشبرد اهداف در مقابله با سلطه گران است واین در حالى است كه ایران هم به لحاظ توان نظامى و تجهیزات دفاعى، دربهترین شرایط است.

2- انسجام در مواضع مسؤولین به ویژه در زمینه عبور امن نفت از آبراه هاى منطقه كه در مواضع رئیس جمهور وفرمانده كل سپاه وفرمانده نیروى قدس تبلور یافت، به عنوان نمادى از آمادگى نظامى و هماهنگى وانسجام مسؤولین كشور حتى از سوى دشمنان انقلاب تفسیر شد ونشان داد كه به رغم تلاش هاى دشمنان در ایجاد دوگانگى وانشقاق، ظرفیت همگرایى ووحدت همانند دوران دفاع مقدس در برابر دشمن مشترك، بالاست.

3- اتكاء به نیروهاى مردمى و ظرفیت درونى رمز پیروزى در دفاع مقدس بود. این ویژگى در شرایط كنونى نیز رمز موفقیت نظام اسلامى است كه باید توسط دولتمردان پاس داشته وبه اجرا درآید.

4- به رغم ظرفیت آن روز منافقین براى نظام سلطه و رژیم صدام، پیروزى در عملیات مرصاد نقطه روشنى در تاریخ انقلاب و دفاع مقدس بود. اینكه در شرایط كنونى وبه رغم ضعف وفرسودگى این گروهك تروریستى، آمریكایى ها به آنها امید بسته اند، نشانگر قوت انقلاب و خالى بودن دست دشمن از عوامل داخلى است. این واقعیت خود مىتواند عرصه اى براى تحكیم وحدت ملى باشد.

5- تبعیت از ولایت در دوران دفاع مقدس رمز ناكامى وشكست دشمنان بود، این امر در شرایط كنونى نیز نیاز اصلى كشور براى عبور از گردنه هاى پیش روست.


- - -
 

لینک های مفید

تلگرام ستاد نماز جمعه گتاب

اوقات شرعیآمار بازدید

746امروزmod_vvisit_counter
3154دیروزmod_vvisit_counter
746این هفتهmod_vvisit_counter
105945هفته گذشتهmod_vvisit_counter
126935این ماهmod_vvisit_counter
52505ماه گذشتهmod_vvisit_counter
8736419کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 143 مهمان حاضر
IP شما: 54.197.24.206
 , 
امروز: 28 بهمن 1397